Spore zmiany w L4. Czy na zwolnieniu lekarskim będzie można pracować?

2024-12-09 15:15

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a w niej możliwość wykonywania niektórych czynności zarobkowych podczas zwolnienia lekarskiego. Zmiany te mają na celu uporządkowanie kwestii pracy w trakcie L4, przeciwdziałanie nadużyciom oraz określenie zasad postępowania podczas kontroli ZUS w przypadku nieobecności ubezpieczonego.

Nadchodzą spore zmiany w L4. Co powinniśmy wiedzieć?

i

Autor: fot. Getty Images Nadchodzą spore zmiany w L4. Co powinniśmy wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie, znane większości z nas jako L4, potwierdza tymczasową niezdolność do pracy. Mogą na nim przebywać osoby, które z powodów zdrowotnych nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych. 

Jednak wciąż wiele osób zastanawia się, czy na L4 można pracować? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej złożyło projekt, który ma modyfikować zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Co w związku z tym miałoby się zmienić?

Co można podczas pobytu na L4? 

Obecnie osoba na zwolnieniu lekarskim powinna unikać jakichkolwiek działań, które mógłby wpłynąć na proces leczenia. Przepisy zabraniają podejmowania jakiejkolwiek pracy, także zdalnej. Naruszenie tego zakazu może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego. Wszystkie zasady i obowiązki osoby przebywającej na L4 są regulowane przez Kodeks pracy oraz ustawę o świadczeniach  pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Co więcej, choć L4 pozwala nam na rekonwalescencję i zabezpiecza nasze zdrowie, jednak wiele z osób odczuwa ograniczenia w możliwościach finansowych, szczególnie ciężkie dla osób z dodatkowymi zobowiązaniami. Wysokość zasiłku chorobowego - z pewnymi wyjątkami - wynosi bowiem 80 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. 

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie

Co ma się zmienić w przepisach? O tym warto pamiętać

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje, że już w 2025 roku w trakcie zwolnienia lekarskiego można będzie wykonywać niektóre czynności zarobkowe. Lekarz będzie mógł określić, jakie rodzaje aktywności są wykluczone ze względu na stan zdrowia pacjenta.

Dzięki temu pracownik będzie mógł kontynuować część obowiązków u jednego pracodawcy, będąc jednocześnie na zwolnieniu lekarskim u drugiego. Pozwoli to na pobieranie pełnego wynagrodzenia od jednego pracodawcy oraz zasiłku chorobowego od drugiego. 

Na tym jednak nie koniec. Pracodawca będzie mógł legalnie poprosić pracownika na L4 o realizację kluczowych zadań, o ile ich niewykonanie mogłoby przynieść straty dla firmy. Oznacza to więc, że osoba na L4 będzie na przykład mogła podpisać rachunek czy ważny dokument.

Dotychczas nie było to możliwe, ponieważ wpadało pod kategorię "pracy zarobkowej". Nowe przepisy mają jednak uznawać za nią jedynie działalność regularną, a co za tym idzie związane z nią obowiązki zawodowe.

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim będą mogły też wyjść chociażby po zakupy czy do fryzjera. 

Warunki wykonywania pracy podczas L4

Aby pracownik mógł wykonywać pracę podczas zwolnienia lekarskiego, dodatkowe zajęcie musi być zgodne z zaleceniami lekarskimi i nie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Pracodawca będzie miał prawo skontrolować, czy pracownik przestrzega tych zasad. W przypadku stwierdzenia naruszeń, pracownik może stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Korzyści dla pracowników wynikające z nowych przepisów

Nowe przepisy mogą przynieść korzyści pracownikom, umożliwiając im realizację niektórych obowiązków zawodowych bez utraty prawa do zasiłku chorobowego. Pozwoli to na utrzymanie części dochodów podczas choroby, co jest istotne dla osób mających dodatkowe zobowiązania finansowe. Jednakże, aby skorzystać z tych możliwości, konieczne będzie przestrzeganie zaleceń lekarskich i unikanie działań mogących pogorszyć stan zdrowia.

Sonda
Czy elektroniczne zwolnienie lekarskie jest ułatwieniem dla pacjentów, lekarzy oraz pracodawców?
Poradnik Zdrowie Google News
Autor: