Do 1901 złotych dla chorych z jednej grupy. Kiedy waloryzacja świadczenia?

2024-10-02 11:15

Renta socjalna pójdzie w górę od 2025 roku. Już dziś wynosi ona ponad 1780 złotych, a po podwyżce uprawnieni będą dostawać każdego miesiąca przeszło 1900 złotych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ta choroba również uprawnia do świadczenia.

Do 1901 złotych dla chorych z jednej grupy. Kiedy waloryzacja świadczenia?

i

Autor: fot. Getty Images Do 1901 złotych dla chorych z jednej grupy. Kiedy waloryzacja świadczenia?

Według polskiego prawa, osoby uzależnione od alkoholu i niezdolne do podjęcia pracy zarobkowej, może ubiegać się o tak zwaną rentę alkoholową. Co prawda nie jest to oficjalny termin prawny, jednak używa się go do opisywania tego świadczenia.

Waloryzacja ranty alkoholowej. Kwota świadczenia ma wzrosnąć od 2025 roku

W rzeczywistości jest to renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana przez ZUS. Jak podaje Prawo.pl, w 2022 roku pobierało ją trzy tysiące osób - według danych z resortu pracy.

Serwis jednak wskazał, że eksperci zwracają uwagę na to, że przepisy wciąż nie przewidują podobnego świadczenia dla osób śmiertelnie chorych.

Świadczenie przed waloryzacją z 1 marca 2024 roku wynosiło 1588 złotych brutto dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i 1191 złotych dla osób częściowo niezdolnych do pracy.

Wysokość świadczenia wzrosła jednak po waloryzacji do 1780,96 zł brutto dla osób całkowicie niezdolnych i 1335,72 brutto dla osób częściowo niezdolnych. Warto również wiedzieć, że kolejna podwyżka ma mieć miejsce 1 marca 2025 roku. Wówczas świadczenie ma wzrosnąć 1901,71 zł brutto.

Gołym okiem widać, że pan Łukasz jest inwalidą. Ale zdaniem lekarzy na rentę socjalną nie zasługuje

Kto kwalifikuje się do tej renty? Sam alkoholizm nie wystarczy

Renta alkoholowa wynika z przepisów zawartych w artykule 12 ustawy o emeryturach i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W nich znajduje się zapis, że osoba niezdolna do pracy, to taka, która straciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu.

Ustawa ta nie wyklucza więc osób z problemami alkoholowymi z możliwości ubiegania się o nią, jeśli ich stan zdrowia spełnia kryteria niezdolności do pracy. Musi jednak zostać to stwierdzone przez lekarza.

Warto jednak podkreślić, że sama diagnoza alkoholizmu nie jest wystarczającą podstawą do uzyskania tego świadczenia. Oznacza to, że nie każdy przypadek kwalifikować się będzie do otrzymania renty.

Konieczne będzie wskazanie, że alkoholizm był powodem dodatkowych schorzeń, które uniemożliwiły podjęcie pracy zarobkowej, jak na przykład przewlekłe zapalenie trzustki. Co prawda jednak wszelkie inne poważne komplikacje związane z nadużywaniem alkoholu również mogą być podstawą do wypłacania takiego świadczenia.

Zobacz także: 10 korzyści zdrowotnych wynikających z odstawienia alkoholu