Już od 1 listopada tego roku rozpocznie się nowy okres zasiłkowy. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, również pacjenci z cukrzycą typu 1 - pod pewnymi warunkami - mogą dostawać kilkaset złotych każdego miesiąca.
Masz cukrzycę typu 1? Może ci przysługiwać ponad 200 złotych
Wszystko dzięki zasiłkowi pielęgnacyjnemu. Przysługuje on osobom z cukrzycom, niezależnie od ich dochodów. Aktualnie kwota tego świadczenia wynosi dokładnie 215 złotych i 84 grosze.
Wysokość zasiłku ustalona została przez rozporządzenie Rady Ministrów opublikowane 13 sierpnia tego roku. Na razie nie jest przewidywane podwyższenie tej kwoty. Warto podkreślić, że podwyżka może nastąpić dopiero w 2027, ponieważ zmiany w wysokości zasiłków weryfikuje się co trzy lata.
W celu uzyskania świadczenia konieczne będzie uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności, o które można złożyć wniosek w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności zgodnym z miejscem zamieszkania osoby ubiegającej się.
Świadczenie przeznaczone jest dla pacjentów, którzy zmagają się z codziennymi trudnościami związanymi z tą chorobą.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienie opieki i pomocy innej osoby, ponieważ jest ona niezdolna do samodzielnego życia.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje więc:
- dzieciom z niepełnosprawnością,
- osobom z niepełnosprawnością powyżej 16 roku życia, o ile posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobom z niepełnosprawnością powyżej 16 roku życia, o ile posiadają orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, przy czym niepełnosprawność wystąpiła przed ukończeniem 21 roku życia,
- osobom, które ukończyły 75 lat,
- osobom chorującym na cukrzycę typu 1.
Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Kilka wyjątków
Konieczne jest jednak podkreślenie, że nie każda osoba spełniająca powyższe kryteria będzie mogła otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Nie przysługuje on bowiem osobom, które mają już prawo do dodatku pielęgnacyjnego,
Również osoby przebywające w placówce zapewniającej bezpłatną, całodobową opiekę nie dostaną takiego świadczenia. Co więcej, jeśli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, to zasiłek również nie będzie przyznany. Wyjątkiem będą obowiązujące przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.