Darmowe badania dla jednej grupy pacjentów. Kto skorzysta z pilotażowego programu?

2024-08-20 12:26

Nieciekawie (delikatnie mówiąc) prowadzone lekcje WF i w efekcie plaga zwolnień, do tego godziny spędzane przed ekranem – efekt może być tylko jeden. Dane wskazują, że 50--90 proc. dzieci i młodzieży ma wady postawy. Ministerstwo Zdrowia uruchamia więc pilotażowy program dla dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat. Na co będą mogli liczyć młodzi pacjenci?

Darmowe badania dla jednej grupy pacjentów. Kto skorzysta z pilotażowego programu?

i

Autor: GettyImages Darmowe badania dla jednej grupy pacjentów. Kto skorzysta z pilotażowego programu?

Bezpłatne badania dla młodych osób

Dla młodych osób biorących udział w pilotażowym programie przewidziano badania stóp. Diagnostykę będzie można przeprowadzić w jednym z szesnastu ośrodków na terenie Polski - co stanowi pewne utrudnienie dla mieszkańców rejonów, gdzie takich badań nie przewidziano. Omawiane badania będą bezpłatne. Będą mogły skorzystać z nich łącznie 24 tysiące osób. Na badanie nie będzie potrzebne skierowanie.

„Diagnoza mnie załamała, ale szybko zaczęłam działać.” Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane - Gadaj Zdrów

MZ i NFZ zapraszają na badania bez skierowania 

Jak wyjaśnił cytowany przez PAP doktor Maciej Karaszewski z Narodowego Funduszu Zdrowia, który realizuje program wspólnie z ministerstwem: - Program jest skierowany do dzieci od 5. roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy. Rolą pilotażu jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci.

Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i NFZ zwracają uwagę, że wady postawy mogą pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie, a nieprawidłowości w obrębie kończyn dolnych mogą rzutować na całą sylwetkę.

Niewłaściwa budowa stóp przekłada się na problemy ze stawami usytuowanymi wyżej, jak kolana czy biodra, czy też na problemy z kręgosłupem. "Wady kończyn dolnych mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię" – czytamy w opisie ministerialnego programu.

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

W badaniu będzie można skorzystać z diagnostyki manualnej, podoskopowej i komputerowej, które pozwolą ocenić kształt, stabilność i strukturę stóp dzieci i młodzieży, a w razie np. dolegliwości bólowych pomogą znaleźć ich przyczynę.

Program ma trwać do 2025 roku i będzie kosztować 5,5 mln zł. Listę placówek proponujących skorzystanie z programu można znaleźć na stronach rządowych. Niestety, na mapie placówek, jest wiele białych plam i rejonów znacznie oddalonych od miejsc wykonywania badań, podczas gdy jednocześnie w niektórych miastach, jak Katowice czy Wrocław, program realizować będzie kilka placówek.