Podczas poniedziałkowej, trwającej niemal godzinę ceremonii w Białym Domu, przerywanej improwizowaną konferencją prasową, Trump podpisał ponad 20 dokumentów, w tym rozporządzeń wykonawczych dotyczących migracji, polityki energetycznej czy polityki celnej. Wśród podpisanych przez Trumpa dokumentów była także decyzja o wycofaniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
„Przez ponad siedem dekad WHO i USA uratowały niezliczone życia i chroniły Amerykanów i wszystkich ludzi przed zagrożeniami dla zdrowia. Razem zakończyliśmy ospę prawdziwą i razem doprowadziliśmy polio na skraj eradykacji” – przekazała WHO w odpowiedzi. Władze organizacji podkreśliły, że „z ubolewaniem” przyjęły decyzję Trumpa.
Donald Trump: Stany Zjednoczone wycofują się z WHO
Już w połowie grudnia 2024 roku dziennik "Financial Times" informował, że według ich źródeł zespół współpracowników Trumpa naciska na prezydenta ws. wycofania się z WHO. Lawrence Gostin, ekspert do spraw zdrowia, i profesor Georgetown Law w rozmowie z dziennikiem mówili wówczas, że takie działanie sprawi, że Ameryka stworzy ogromne puste miejsce w systemie globalnego finansowania zdrowia.
Podkreślali również, że byłoby to „katastrofalne” dla globalnego systemu zdrowia. Stany Zjednoczone są bowiem największym pojedynczym darczyńcą WHO. W latach 2022-2023 zapewniły one organizacji aż 16 procent finansowania.
Donald Trump już w 2020 roku zainicjował proces opuszczania WHO, w trakcie szerzenia się COVID-19. Oskarżał on wówczas organizację o pozostawanie „pod kontrolą Chin”. Proces ten jednak nie został nigdy zakończony, a jego następca, Joe Biden, wznowił stosunki z organizacją pierwszego dnia urzędowania.
WHO reaguje na decyzję Donalda Trumpa
We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia zabrała głos ws. ruchu prezydenta Donalda Trumpa, podkreślają, że przyjmuje ją „z ubolewaniem”.
Stany Zjednoczone były członkiem założycielem WHO w 1948 r. i od tego czasu uczestniczyły w kształtowaniu i zarządzaniu pracą WHO, wraz ze 193 innymi państwami członkowskimi (…). Przez ponad siedem dekad WHO i USA uratowały niezliczone życia i chroniły Amerykanów i wszystkich ludzi przed zagrożeniami dla zdrowia
– czytamy w oświadczeniu WHO. Organizacja nie zamyka jednak drzwi przed USA i -jak podkreśla w swoim stanowisku – liczy na dalszą współpracę: „Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone rozważą swoją decyzję i z niecierpliwością czekamy na konstruktywny dialog mający na celu utrzymanie partnerstwa między USA a WHO, dla dobra zdrowia i dobrobytu milionów ludzi na całym świecie”.