Ile osób czeka w kolejce?
Opieka długoterminowa wciąż nie stała się realnym priorytetem w polityce Ministerstwa Zdrowia. Grupa posłów przesłała do MZ zapytanie o liczbę pacjentów czekających na miejsce w ZOL (zakładzie opiekuńczo-leczniczym) i ZPO (zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym).
Resort w odpowiedzi przekazał im dane dotyczące liczby osób oczekujących na objęcie opieką długoterminową, kolejki można liczyć w tysiącach:
- dolnośląski oddział NFZ - 115 przypadków pilnych i 1602 stabilnych,
- kujawsko-pomorski oddział NFZ - 186 przypadków pilnych i 737 stabilnych,
- lubelski oddział NFZ - 61 przypadków pilnych i 626 stabilnych,
- lubuski oddział NFZ - 26 przypadków pilnych i 278 stabilnych,
- łódzki oddział NFZ - 21 przypadków pilnych i 1060 stabilnych,
- małopolski oddział NFZ - 444 przypadków pilnych i 3053 stabilnych,
- mazowiecki oddział NFZ - 312 przypadków pilnych i 1133 stabilnych,
- opolski oddział NFZ - 210 przypadków pilnych i 401 stabilnych,
- podkarpacki oddział NFZ - 152 przypadków pilnych i 685 stabilnych,
- podlaski oddział NFZ - 71 przypadków pilnych i 63 stabilnych,
- pomorski oddział NFZ - 11 przypadków pilnych i 619 stabilnych,
- śląski oddział NFZ - 483 przypadków pilnych i 1472 stabilnych,
- świętokrzyski oddział NFZ - 25 przypadków pilnych i 261 stabilnych,
- warmińsko-mazurski oddział NFZ - 21 przypadków pilnych i 173 stabilnych,
- wielkopolski oddział NFZ - 31 przypadków pilnych i 357 stabilnych,
- zachodniopomorski oddział NFZ - 13 przypadków pilnych i 470 stabilnych.
Podsumowując na miejsce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Polsce czeka 2182 pacjentów zaklasyfikowanych jako przypadek pilny i aż 12 990 osób z kategorią przypadek stabilny. Z kolei kolejka do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wynosi 755 przypadków pilnych i 3580 stabilnych.
W efekcie część osób czekających na przyjęcie do placówki wymaga hospitalizacji na oddziale, w Polsce aż 1057 pacjentów wymagało przyjęcia do szpitala i wciąż nie ma dla nich miejsca w ZOL lub ZPO.
Czy coś się zmieni?
Wiceminister Szafranowicz zaznaczył, że aby polski system ochrony zdrowia mógł otrzymać fundusze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), konieczne jest wzmocnienie opieki długoterminowej.
“Wykonanie niezbędnych prac budowlanych lub remontowych lub zakup sprzętu dla szpitali powiatowych, celem tworzenia miejsc opieki długoterminowej i geriatrycznej w ramach procesów przekształcenia łóżek szpitalnych. Wsparcie dotyczy wyłącznie zakresu działań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie obejmie działalności komercyjnej” - napisał wiceminister w odpowiedzi na interpelację.
Zaznaczył również, że rozwój infrastruktury dla świadczeń opiekuńczo-leczniczych w obszarze opieki długoterminowej i geriatrii jest jednym z kluczowych obszarów wsparcia w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.