Już w najbliższy wtorek Rada Ministrów ma w planach omówienie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Wraz z tym omówione mają zostać inne powiązane przepisy.
Nowelizacja ustawy. Więcej uprawnionych, by wystawić receptę
Polska Agencja Prasowa podała, że celem projektu ma być zniesienie obecnie obowiązujących ograniczeń w zakresie wystawiania recept na leki refundowane dla osób poniżej 18. roku życia i powyżej 65. roku życia.
Na obecną chwilę takie prawo przysługuje wyłącznie lekarzom oraz pielęgniarkom, którzy mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej bądź leczenia szpitalnego.
Również lekarzy emeryci, którzy wystawiają recepty dla siebie i najbliższych, jak i niektóre pielęgniarki posiadają takowe prawo. Według nowego projektu, takie prawo miałaby każda osoba wykonująca zawód medyczny.
W ten sposób znacznie rozszerzony zostanie dotychczasowy katalog uprawnionych. Na stronie KPRM można przeczytać, że byłoby to uproszczenie polegające na umożliwieniu wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne niezależnie od postaci tych recept.
Leki refundowane również od lekarzy prywatnych. Szykuje się zmiana
Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, aktualne przepisy wykluczają lekarzy, którzy świadczą usługi zdrowotne poza trzema wymienionymi wyżej zakresami. Oznacza to, że na przykład opieka psychiatryczna czy stomatologiczna nie może wypisywać takowych recept, o ile nie ma podpisanej umowy z NFZ.
Proponowane zmiany mają pozwolić na wystawianie recept również przez lekarze prowadzących prywatne praktyki.
Jakie leki są na liście? O tym warto pamiętać
Obecnie wykaz leków refundowanych dla osób poniżej 18. roku życia można znaleźć na stronie resortu zdrowia. W nim znajduje się ponad 2800 leków. Jeśli chodzi natomiast o osoby powyżej 65. roku życia, to w wykazie znajdziemy 3800 bezpłatnych leków.
Jakie leki znajdziemy dokładniej na tych wykazach? Są ta przede wszystkim leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki.