ZUS przekonuje, że Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS wymaga czegoś więcej niż lifting. Strona została udostępniona użytkownikom już w 2012 roku i była pierwszym polskim e-urzędem.
System jest stale rozbudowywany, dzięki czemu coraz więcej spraw związanych z ZUS można załatwić online.
Użytkownicy regularnie korzystający z konkretnych stron czy aplikacji zwykle szybko się do nich przyzwyczajają i niechętnie przyjmują zmiany. Wygląd ekranów i logika działania platformy nie zmieniły się od początku. ZUS przekonuje, że będzie lepiej.
Nowy ZUS - to nie atak hakerski
Zgodnie z zapowiedzią ZUS już w sierpniu użytkownicy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zalogują się do systemu na nowym ekranie. Nowa wersja PUE ZUS to eZUS.Najszybciej zauważalną zmianą jest brak dominującej wcześniej zieleni. Teraz jest głównie biało.
To znaczy nadal jest zielono, bo chociaż sierpień się zaczął, a zmiany zapowiedziano w lipcu, informacja z oficjalnego komunikatu ("w sierpniu") nie oznaczała pierwszego sierpnia. Precyzyjnej daty nie podano.
Zobacz poniżej, jak strona wygląda teraz (dominująca zieleń), a jak ma wyglądać wkrótce (dominująca biel).
To ważne, by o takich zmianach informować. Przywykliśmy, ze hakerzy potrafią zamieniać zawartość oficjalnych stron, robić niebezpieczne przekierowania, podszywać się pod podobne strony. Ktoś mógłby więc być zdezorientowany zmianami. Wszystko jasne - to sam ZUS robi eZUS, także dla bezpieczeństwa.
Przed zmianą
Po zmianie
E-ZUS - po co te zmiany
Oficjalnie ZUS pracuje nad unowocześnieniem portalu. Docelowo system będzie miał prostą nawigację, intuicyjny interfejs i funkcje dostosowane do wymagań różnych grup klientów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami.
Czytaj także: Nowe świadczenie wspierające. Komu naprawdę przysługuje? Kiedy niepełnosprawni dostaną pieniądze?
Na początku sierpnia planowane jest wdrożenie pierwszych zmian – w sposobie logowania do systemu.
Co to oznacza konkretnie dla użytkownika?
Przy logowaniu loginem i hasłem pojawią się nowe elementy, dzięki którym portal będzie bezpieczniejszy. Między innymi hasło będzie musiało składać się z co najmniej 12 znaków.
Uwaga! Po zalogowaniu system poprosi o zmianę hasła.
To nie żadna próba wyłudzenia czy błąd systemu. tego ma wymagać twoje bezpieczeństwo.
Użytkownik, który poda login i hasło, będzie musiał potwierdzić logowanie kodem weryfikacyjnym. Kod otrzyma SMS-em lub e-mailem. Sposób przekazania kodu zależy od tego, jaki kanał odzyskiwania dostępu użytkownik wybrał wcześniej w ustawieniach portalu.
Trzeba wybrać konto
W kolejnym kroku użytkownik będzie mógł wybrać konto, z którego chce korzystać, zanim przejdzie do załatwiania spraw w ZUS. Może to być konto indywidualne (na którym dostępne są role ogólna, świadczeniobiorcy i ubezpieczonego) lub konto płatnika (przedsiębiorcy) albo konto, do którego użytkownik ma dostęp jako pełnomocnik.
Jeśli klient wybierze konto indywidualne, przejdzie do widoku PUE i będzie mógł wybrać rolę ubezpieczonego (jeśli ją ma) lub świadczeniobiorcy albo rolę ogólną.
Nie brzmi jasno? W praktyce jednak powinno być proste i przejrzyste.
E-ZUS - to nie koniec zmian
Nadanie nowego wyglądu i zoptymalizowanie sposobu strony ZUS będzie realizowane stopniowo.
System nie zostanie czasowo wyłączony, ma działać poprawnie, wydajnie i bezpiecznie podczas całego procesu transformacji.
Jeszcze w tym roku planowane są zmiany w rejestracji konta na eZUS i w procesach powiązanych z logowaniem, np. przy przypomnieniu loginu. Trwają też prace nad ulepszeniami profilu płatnika składek. ZUS konsultował zmiany z przedsiębiorcami, którzy zgodzili się uczestniczyć w badaniach nowych rozwiązań.
Jeśli coś będzie ci jednak przeszkadzało w funkcjonowaniu strony, warto to od razu zgłosił. W ZUS-ie deklarują, że uwagi użytkowników będą starannie analizowane i uwzględniane.
Zobacz także: To musisz wiedzieć, żeby nie stracić pieniędzy z L4 i prawa do leczenia na NFZ. Nowy komunikat ZUS