Nie chcesz podać swojego PESEL-u w aptece? Wcale nie musisz, jest inne rozwiązanie

2024-10-10 14:32

PESEL to niewątpliwie numer, który trzeba starannie chronić, zwłaszcza gdy można go powiązać z konkretną osobą. Jak to zrobić, gdy w aptece podajemy go na głos, żeby zrealizować receptę? Jest sposób, a nawet dwa. Drugi spodoba się pewnie seniorom.

Nie chcesz podać swojego PESEL-u w aptece? Wcale nie musisz, jest inne rozwiązanie

i

Autor: GettyImages

Niewątpliwie w czasie pandemii cyfryzacja w ochronie zdrowia nieprawdopodobnie przyspieszyła, a my chętnie korzystamy z wygody, która się z tym wiąże.

E-recepty, e-skierowania, rejestracja bez książeczek i stempelków - aż trudno uwierzyć, jak krótko korzystamy z tych dobrodziejstw.

Wiążą się jednak z nimi konkretne zagrożenia, gdy w pewnym momencie już nie da się skorzystać z wirtualnych rozwiązań, np. przy odbiorze leków. Jak wtedy chronić nr PESEL?

Poradnik zdrowie. Testy w aptekach.

PESEL można zastrzec, ale w aptece jawny?

Wprowadzenie powszechnej możliwości zastrzeżenia numeru PESEL ma uchronić nas przed wykorzystaniem tego numeru przez osoby niepowołane. Cała operacja uświadomiła wielu osobom, jak ważny to numer dla przestępców - pozwala choćby na wyłudzenie kredytu na osobę zupełnie nieświadomą tego faktu.

Zastrzeżenie numeru jest proste, wygodne (bez problemu udaje się je cofnąć), a zarazem nie przeszkadza w realizacji codziennych czynności związanych ze zdrowiem, jak realizacja recepty czy umówienie się do lekarza.

Z tej możliwości wciąż korzysta niewiele osób. Dla seniorów barierą jest choćby regularne korzystanie z wirtualnych rozwiązań. Numeru nie zastrzegają, a w aptece ujawniają go przy odbiorze leków.

Nigdy nie wiemy, kto jeszcze stoi w kolejce i co z tego ujawnienia numeru PESEL może wyniknąć.

Co robić?

PESEL - dogadaj się w aptece

Jeśli jesteś trochę na bakier z rozwiązaniami wirtualnymi, a nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pomocy kogoś zaufanego, spróbuj metod tradycyjnych.

Nie ma najmniejszego problemu, by nr PESEL zapisać na kartce czy innym nośniku i dyskretnie pokazać farmaceucie. To na pewno bezpieczniejsze niż wykrzykiwanie numeru cyferka po cyferce. Oczywiście, jeśli nie zgubisz karteczki.

Jeśli stale korzystasz z tej samej apteki, można umówić się na zapisanie twoich danych w systemie i wówczas, zamiast numeru PESEL, wystarczy podać imię i nazwisko. Utrata tych danych jest mniej ryzykowna niż numeru PESEL. Co do zasady - łatwiej je pozyskać oszustom, ale bez numeru PESEL niewiele z tym mogą zrobić.

Skorzystaj z aplikacji mObywatel i nie podawaj PESEL-u

Jeśli jednak masz taką możliwość, postaw na dobrze chronioną aplikację mObywatel 2.0.

Jest bezpłatna i wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Oferuje dostęp do różnych usług publicznych online bez elektronicznych dokumentów. Wystarczy pozytywne nastawienie, by w miarę szybko opanować obsługę dość intuicyjnego systemu. Pozwoli nie tylko w aptece poczuć się bezpieczniej.

Z mObywatelem można wykupić e-receptę bez podawania numeru PESEL.

Będąc już w aptece wystarczy:

  • zalogować się do mObywatela,
  • uruchomić usługę Recepty,
  • pokazać farmaceucie kod QR swojej recepty.

I już!

Jeśli apteka (np. w wyniku awarii sieci), nie ma dostępu do systemu recept (P1 eZdrowie), możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie offline. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola "Pobierz PDF" – w ten sposób pobierzemy kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie miał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.