Nowy system rejestracji do lekarzy już działa. Sprawdź, co się zmieni dla pacjentów

Weszła w życie ważna zmiana, jeśli chodzi o rejestrację do lekarzy. Już od 1 czerwca obowiązują zmodyfikowane przepisy. Sprawdź, na czym polega zmiana i co oznacza dla pacjentów i pacjentek. Czy przed nami realna szansa na krótsze kolejki na badania lub do specjalistów?

Nowy system rejestracji do lekarzy już działa. Sprawdź, co się zmieni dla pacjentów

i

Autor: GettyImages Nowy system rejestracji do lekarzy już działa. Sprawdź, co się zmieni dla pacjentów

Nowy sposób rejestracji do lekarza i na badania 

Centralna elektroniczna rejestracja pacjentów, pozwalająca na rejestrowanie się do poradni i do przychodni, to jedna ze zmian, które wraz z objęciem teki ministerialnej zapowiadała aktualna ministra zdrowia, Izabela Leszczyna.

Program będzie uruchamiany etapami. Aktualnie wdrożono jeden z pierwszych elementów omawianego programu. Już niebawem, jako dodatkowe wsparcie, ma działać też specjalna infolinia.

Ministerstwo zdrowia zablokowało rozbudowę szpitala w Międzylesiu. Padły mocne słowa. „Zlekceważono pacjentów”

Ministerstwo Zdrowia wdraża zmiany w systemie rejestracji do specjalistów 

Elektroniczny system rejestracji ma na celu m.in. usprawnienie rejestracji i zmniejszenie kolejek, do specjalistów czy na badania przesiewowe.

Etap pierwszy, który właśnie uruchomiono, dotyczy możliwości umówienia się na badania cytologiczne oraz mammograficzne. Jeśli natomiast chodzi o lekarzy specjalistów, to zgodnie z ustaleniami, w pierwszej fazie programu można zapisywać się przez e-rejestrację do kardiologów.

CZYTAJ TEŻ: Nadchodzą zmiany w rejestracji do specjalisty. Od czerwca nowe zasady

Czy nowy system zmniejszy kolejki do lekarzy? 

E-rejestracja to nie tylko możliwość sprawniejszej rejestracji, ale przede wszystkim system umożliwiający znalezienie wolnych miejsc na wizytach i ułatwienie, jeśli chodzi o odwołanie wizyt. Aktualnie wiele osób, nawet chcących odwoływać wizyty, natrafia na problem z np. dodzwonieniem się do przychodni czy poradni.

Efektem jest blokowanie miejsc na wizytach, które finalnie nie są realizowane. Lekarze tracą czas, który mogliby poświęcić innym pacjentom. Tymczasem część pacjentów nie może się umówić na wizytę, bo teoretycznie brakuje miejsc.

Zgodnie z zapowiedziami ze strony ministry zdrowia, oprócz dostępu do e-rejestracji przez internet, przewidziano możliwość korzystania z centralnego dostępu telefonicznego. To duże ułatwienie dla osób, które z różnych względów nie korzystają z sieci internetowej.

Koniec z przepełnionymi szpitalami? I na to MZ ma pomysły 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada też kolejne zmiany jak m.in. odwrócona piramida świadczeń zdrowotnych. To z kolei narzędzie, które ma stanowić pomoc dla szpitali, które są przepełnione. Zgodnie z nowymi przepisami, część świadczeń i badań, które aktualnie realizuje się w szpitalach, ma mieć możliwość realizacji w ramach opieki ambulatoryjnej.

Dzięki temu pacjent po badaniu czy zabiegu będzie wracać do domu. Tymczasem w szpitalach będą przebywać wyłączne pacjenci stricte potrzebujący hospitalizacji, a nie przyjmowani wyłącznie na badania i de facto blokujący szpitalne łóżka i angażujący personel szpitalny.

To jeden z elementów długofalowej polityki zmian w opiece zdrowotnej. Wspomniane przemiany są nieodzowne z uwagi m.in.na starzenie się polskiego społeczeństwa, a co za tym idzie - zwiększające się grono osób potrzebujących regularnej opieki medycznej.