Od 20 września nowość w skierowaniach do sanatorium. Skorzysta jedna grupa chorych

2024-09-03 12:08

20 sierpnia 2024 roku Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej opublikował nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia odnoszące się do korzystania z sanatorium. Tym razem chodzi o szczególną grupę osób, a mianowicie o pacjentów, których praca wymagała kontaktu z azbestem.

Od 20 września nowość w skierowaniach do sanatorium. Skorzysta jedna grupa chorych

i

Autor: Fot. Getty Images

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia uzdrowiskowego osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest wchodzi w życie 20 września br. Od tej pory ta dość nietypowa grupa pacjentów będzie mogła skorzystać z leczenia uzdrowiskowego za sprawą e-skierowania.

Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Skierowanie do sanatorium. Azbest i nowe zasady już we wrześniu

Najnowsze regulacje mają za zadanie usprawnić system kierowania pacjenta do sanatorium osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi na skutek pracy z azbestem. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia tylko w 2022 roku około 500 osób z tej grupy skorzystało z leczenia uzdrowiskowego. Niemniej do tej pory dostępna była jedynie forma papierowa.

E-skierowanie do sanatorium dla pracowników zatrudnionych przy produkcji azbestu to jeden z punktów realizowanych w ramach Krajowego Planu Transformacji, którego celem m.in. jest wdrożenie dojrzałości cyfrowej podmiotów leczniczych oraz do rozwoju kompetencji cyfrowych personelu w tym także placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Osobę uprawnioną informuje się niezwłocznie także o dalszych etapach przetwarzania skierowania w postaci elektronicznej, w tym o jego rejestracji i potwierdzeniu, w formie powiadomień w Internetowym Koncie Pacjenta [...] lub w formie wiadomości przekazanej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej

- brzmi treść § 2 pkt. 4d Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2024 r. (Dz.U. 2024 poz. 1257)

Zgodnie z treścią wspomnianego rozporządzenia na cyfrowej wersji skierowania muszą znajdować się m.in takie informacje jak:

  • oznaczenie świadczeniodawcy,
  • nazwę usługodawcy,
  • nazwę podmiotu leczniczego, do którego kierowany jest pacjent,
  • nazwę i niepowtarzalny kod identyfikujący jednostkę organizacyjną zakładu leczniczego,
  • adres miejsca wystawienia skierowania w postaci elektronicznej,
  • numer umowy zawartej przez świadczeniodawcę z NFZ,
  • datę wystawienia skierowania,
  • dane pacjenta w tym imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, czy numer telefonu,
  • oznaczenie osoby wystawiającej skierowanie w tym, imię i nazwisko, kwalifikacje zawodowe, identyfikator pracownika medycznego, podpis.

Azbest wciąż obecny? Zwróć uwagę na dachy starych stodół

Choć tego typu surowiec jest już zakazany, to wiemy, że wciąż nie brakuje budynków z dawnych lat pokrytych eternitem. A to właśnie tego rodzaju poszycia dachowe są kumulacją azbestu. Co więcej, w ostatnim czasie wiele osób przez wzgląd na nowe prawo i w trosce o zdrowie pozbywa się eternitu, a co za tym idzie, nie brakuje ludzi, którzy są zatrudnieni do jego usuwania. 

Azbest jest najbardziej szkodliwy kiedy dochodzi do jego uszkodzeń mechanicznych i związanym z tym pyleniem. Stąd niezbędne są odpowiednie środki ochronne podczas usuwania go z budynków. Niemniej jednak nie brakuje przypadków azbestozy, czyli poważnej choroby płuc polegającej na występowaniu zwłóknienia narządu na skutek wdychania pyłu.

Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje, że szkodliwość azbestu zależy od poziomu przenikania do organizmu oraz ilości nagromadzonej w układzie oddechowym.

Włókna o średnicy poniżej 3 μm łatwiej przedostają się do dolnych dróg oddechowych. Grubsze włókna o średnicy powyżej 5 μm pozostają w górnych drogach oddechowych

- wskazuje PIP. 

Pył azbestowy działa na układ oddechowy nie tylko w sposób drażniący, ale również zwłókniający i rakotwórczy. Wdychanie wspomnianych włókien może prowadzić do takich chorób jak: