"Pacjent skorzysta z pomocy dowolnego lekarza". NFZ zmienia zasady po powodzi

2024-09-17 9:34

W odpowiedzi na kryzys wywołany powodzią w Polsce, prezes NFZ podpisał specjalne zarządzenie. Pozwala ono pacjentom korzystać z pomocy dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bez względu na to, do jakiej przychodni są zapisani. Więcej informacji można uzyskać pod numerem infolinii NFZ.

Powódź w Polsce 2024: ewakuacja mieszkańców terenów zalewowych

i

Autor: PAP/Sławek Pabian Powódź w Polsce 2024: prezes NFZ podpisał specjalne zarządzenie

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak poinformował w poniedziałek, że w związku z powodziami podpisał zarządzenie, które pozwala pacjentowi skorzystać z pomocy dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa poświęcona bieżącej sytuacji zdrowotnej na terenach dotkniętych powodzią.

Prezes NFZ przekazał, że podpisane przez niego zarządzenie umożliwia Funduszowi sfinansowanie świadczenia udzielonego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej również pacjentowi spoza tzw. listy aktywnej, czyli listy pacjentów, którzy są przypisani do danego lekarza POZ na podstawie złożonej przez pacjenta deklaracji.

Oznacza to, że pacjenci, którzy na co dzień korzystali z innego lekarza POZ, mogą skorzystać z pomocy dowolnego lekarza na terenie naszego kraju i uzyska on od nas finansowanie

– wyjaśnił Nowak.

To nie sceny z filmu. W centrum Głuchołaz opadła woda. Tak wygląda miasto po powodzi

Powódź w Polsce 2024: NFZ uruchamia infolinię dla pacjentów

Prezes Funduszu przekazał również, że całą dobę działa infolinia NFZ o numerze 800 190 590, pod którą można uzyskać informacje na temat sytuacji danego świadczeniodawcy w rejonie objętym powodziami.

Każdy pacjent z terenów zagrożonych otrzyma tam informację, gdzie pomoc będzie możliwa, a do których miejsc nie należy się kierować

– wyjaśnił Nowak.

Poinformował, że Fundusz na bieżąco przekazuje informacje o sytuacji świadczeniodawców wojewodom.

Powódź w Polsce 2024: leki i żywność z zalanych terenów do utylizacji

GIS, NFZ i Ministerstwo Zdrowia przestrzegają przed przyjmowaniem leków oraz spożywaniem wody i żywności, które mogły mieć kontakt z wodą powodziową. Równocześnie w całym kraju trwają zbiórki wody butelkowanej, suchej i konserwowej żywności długoterminowej, która zostanie przekazana powodzianom.

Zalecamy, aby nie przekazywać leków ani odzieży, jeśli organizatorzy zbiórek o to nie proszą. Zaopatrzeniem potrzebujących w leki zajmują się działające na miejscu fundacje oraz ratownicy. Jeśli chcesz pomóc, możesz wesprzeć finansowo wybraną organizację. Jednocześnie pamiętaj, aby wspierać tylko wiarygodne i zweryfikowane zbiórki, żeby nie paść ofiarą oszustów.