Ponad 3 mln kart wydanych w 2024 r. Bez nich za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni

2025-01-14 10:22

Przeszło trzy miliony europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) zostało wydanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2024 roku. To właśnie dzięki tej karcie w razie nagłej choroby lub wypadku za granicą możemy korzystać z opieki zdrowotnej.

Ponad 3 mln kart wydanych w 2024 r. Bez nich za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni

i

Autor: fot. Getty Images Ponad 3 mln kart wydanych w 2024 r. Bez nich za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni

Karta EKUZ - co to takiego i ile kosztuje?

Karta EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Dzięki niej w razie wypadku na stoku lub nagłej choroby pacjent otrzymuje niezbędną pomoc medyczną na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa – przypomniał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, oddzielnie dla każdego członka rodziny – nie ma wspólnej karty dla całej rodziny. Mogą ją otrzymać osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze) i nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).

EKUZ obejmuje nagłą pomoc medyczną w razie złamań, skręceń czy innych urazów doznanych podczas jazdy na nartach; leczenie ambulatoryjne i szpitalne w sytuacjach, kiedy nie można z nim czekać do powrotu do Polski, a także koszt leków, zgodnie z prawem w kraju pobytu.

Karta nie pokrywa kosztów planowych operacji i zabiegów; kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (chyba że dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu); akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA oraz podwyższonego standardu usług na życzenie, np. pojedynczego pokój.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Poradnik Zdrowie - Jakie są najważniejsze problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

NFZ przypomniał, że w krajach popularnych wśród uprawiających sporty zimowe, jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za transport medyczny często trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym.

Bez EKUZ za leczenie w krajach UE musisz zapłacić z własnej kieszeni. Na przykład transport karetką czy leczenie w szpitalu mogą kosztować nawet tysiące euro. Dzięki EKUZ koszty te zostaną znacząco ograniczone lub całkowicie pokryte

– zaznaczył Fundusz.

Wyrobienie karty jest bezpłatne. Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP), przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), pocztą tradycyjną, wysyłając wniosek do oddziału NFZ i w punkcie obsługi klientów na Lotnisku Chopina. Ważność karty sprawdzić można w IKP.

Sonda
Jadąc na zagraniczne wakacje wykupujesz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?