Rok refundacji in vitro. Już wkrótce na świat przyjdzie tysięczne dziecko

2025-05-21 10:25

Już wkrótce na świat przyjdzie tysięczne dziecko, które zostało poczęte dzięki programowi in vitro. Radosną nowinę przekazała w Sejmie minister zdrowia Izabela Leszczyna. To ważny moment, biorąc pod uwagę, że 1 czerwca będzie rocznicą wprowadzenia refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro.

Niemowlę, noworodek na rękach mamy

i

Autor: Getty Images Rok refundacji in vitro. Już wkrótce na świat przyjdzie tysięczne dziecko

Rządowy program wsparcia in vitro został uruchomiony 1 czerwca 2024 r. Jest przeznaczony dla par, które są w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu (wystarczy deklaracja), u których w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona, a także takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki utworzone w ramach wcześniej realizowanych procedur.

Obowiązujące w programie kryterium wieku to 42 lata dla kobiet, które korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, 45 – dla kobiet, które korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka, oraz 55 lat dla mężczyzn.

Gadaj Zdrów, odc. 1 In-vitro

Do końca 2028 r. państwo zamierza wydać na ten cel 2,5 mld zł.

Dzięki temu programowi awansujemy dziś z jednego z najgorszych miejsc w Europie pod względem dostępności do nowoczesnych metod leczenia niepłodności do europejskiej czołówki krajów z najszerszą dostępnością. Są kraje, w których granica wieku pacjentki jest wyższa niż w Polsce, ale jest ich niewiele – oceniła Marta Górna, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian", kiedy program wchodził w życie.

Widać to już w Europejskim Atlasie Leczenia Niepłodności, który przygotowują organizacje pacjentów. W 2021 r. byliśmy w tym rankingu na 42. miejscu (trzecim od końca, przed Armenią i Albanią – PAP), po pół roku programu jesteśmy na 19. pozycji.

Jak skorzystać z in vitro na NFZ?

Aby skorzystać z państwowego programu wsparcia in vitro, należy zgromadzić i przygotować dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia niepłodności oraz spełniać podane wcześniej warunki: pozostawać w związku i nie przekraczać dopuszczalnej granicy wieku.

Kolejne kroki to:

  • Wybierzcie ośrodek, do którego się zgłosicie. Lista realizatorów programu jest tutaj.
  • Umówcie się na wizytę kwalifikującą do udziału w programie.
  • Złóżcie zgody i oświadczenia, które są wymagane.
  • Po kwalifikacji do programu rozpoczniecie proces leczenia niepłodności.

"Przyczyna niepłodności może leżeć po stronie jednego z pacjentów lub obydwojga z nich. Sposób leczenia zależy od przyczyny niepłodności i tego, czy para korzysta z własnych lub obcych komórek rozrodczych" - informuje MZ.

Zobacz galerię: Higiena intymna kobiet - 7 ważnych zasad

Poradnik Zdrowie Google News