Rząd chce zakazać jednorazowych e-papierosów. Projekt ustawy już gotowy

2025-05-08 13:21

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która ma na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów oraz smakowych saszetek nikotynowych. O sprawie poinformował wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Dodał również, że projekt zmian w ustawie tytoniowej uzyskał już akceptację zespołu do spraw programowania prac rządu.

W III kwartale projekt ustawy zakazującej w Polsce jednorazowych e-papierosów

i

Autor: GettyImages W III kwartale projekt ustawy zakazującej w Polsce jednorazowych e-papierosów

Wiceminister poinformował, że projekt wprowadza zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów oraz smakowych saszetek nikotynowych. Dodał, że zgodnie z projektem zakazana będzie sprzedaż produktów, które nie są objęte ustawą. Zaznaczył, że projekt jeszcze w maju trafi do konsultacji.

O tym, że MZ pracuje nad kolejnymi zakazami dotyczącymi e-papierosów, poinformowała na początku marca ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zaznaczyła, że wprowadzenie zakazów etapami było potrzebne, gdyż nowela zakazująca sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów musi wejść w życie szybko. Dodała, że drugi z projektów dotyczący wszystkich jednorazowych papierosów elektronicznych musi podlegać wielomiesięcznej notyfikacji.

Poradnik Zdrowie: Palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Będzie zakaz e-papierosów. Co obejmie?

Obecnie Sejm pracuje nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który zakazuje sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia.

Ponadto projekt zakłada, że używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem z nikotyną.

W lutym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB w liście otwartym do przedstawicieli krajowych instytucji opiniotwórczych zaalarmował, że dostęp do jednorazowych e-papierosów, powinien być pilnie ograniczony.

Zastępca dyrektora ds. analiz i strategii w zdrowiu publicznym NIZP PZH-PIB Andrzej Parafianowicz zaznaczył, że pojawia się coraz więcej doniesień naukowych na temat dużej szkodliwości substancji stosowanych w produktach przeznaczonych do tzw. wapowania, określanych jako e-papierosy jednorazowe, czy też po prostu „jednorazówki”.

Chodzi o e-papierosy przeznaczone do jednorazowego użycia, czyli posiadających wbudowaną baterię, której nie można ładować oraz wbudowany zbiornik z płynem, którego nie da się uzupełniać ani wymieniać.

Ekspert podkreślił, że urządzenia do wapowania różnią się między sobą wieloma ważnymi cechami (m.in. temperaturą czy napięciem na elektrodzie), a duży wybór płynów smakowych może stwarzać trudności w ocenie toksyczności poszczególnych produktów.

Płyny stosowane do napełniania e-papierosów zawierają głównie dwa składniki: glikol propylenowy i glicerynę roślinną, które w drogach oddechowych wykazują działanie toksyczne, a po podgrzaniu mają działanie drażniące płuca. Poza nimi w płynach znajduje się szereg substancji (w tym środki zapachowe, alkohole, aldehydy, THC, CBD, olej z haszyszu butanowego, a nawet opioidy, kokaina, metamfetamina czy mefedron), często o nieznanym pochodzeniu - zauważył Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB.

Zobacz galerię: 6 chorób, które niszczą płuca. Jak im zapobiegać

Poradnik Zdrowie Google News