Szykuje się ogromna rewolucja w L4? Te choroby miałyby być płatne 100 proc.

2024-10-21 15:55

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w płatnościach za zwolnienia lekarskie. Ta informacja może ucieszyć w wiele osób. Rozważane jest bowiem aż pełne, 100-procentowe, wynagrodzenie podczas leczenia.

Szykuje się ogromna rewolucja w L4? Te choroby miałyby być płatne 100 proc.

i

Autor: fot. Getty Images Szykuje się ogromna rewolucja w L4? Te choroby miałyby być płatne 100 proc.

Choroby zawodowe stają się coraz powszechniejsze wśród pracowników, którzy całe deni spędzają w trudnych warunkach pracy. Posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś postanowiła zaapelować o zmiany, które miałyby zagwarantować wypłatę 100 procent wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim.

Szykują się zmiany w L4? Praca pomimo choroby to problem

Co więcej, miałoby to dotyczyć nie tylko wypadków przy pracy, ale również schorzeń, które wiążą się z wykonywaną profesją. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że problem pracy pomimo choroby - wymaga pilnych rozwiązań.

Jeśli chodzi o obowiązujące obecnie prawo dotyczące wynagrodzenia chorobowego, to nie da się ukryć, że jest dość restrykcyjne. Pracownikowi obecnie należy się 80 procent wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim.

No, chyba że spełnia jeden z określanych przepisami wyjątków. Wówczas przysługuje mu 100 procent wynagrodzenia. Wymienia się wówczas trzy przypadki.

  • ciąża
  • procedura związana z pobraniem tkanek, komórek i narządów oraz poddanie się niezbędnym badanom dla kandydatów
  • wypadek w drodze do lub z pracy

Te wyjątki są uregulowane ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie

Jakie choroby miałyby być płatne 100 proc.?

Jakie choroby miałyby zostać wpisane? Chodzi o te, które często wynikają z warunków pracy. Między innymi zmiany miałyby obejmować:

  1. choroby układu oddechowego
  2. schorzenia kostno-stawowe 
  3. choroby psychiczne 
  4. problemy skórne 
  5. schorzenia narządu wzroku 

Posłanka argumentuje. Wzrost liczby chorób

Nie da się jednak ukryć, że coraz więcej osób zmaga się z problemami dotyczącymi chorób zawodowych. W związku z tym posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś do MRPiPS skierowała interpelację.

Portal Rynek Zdrowia podkreślił, że posłanka w swoim wystąpieniu wskazała na konieczność, jakim jest rozszerzenia prawa do pełnego wynagrodzenia w przypadku chorób bezpośrednio związanych z warunkami pracy. Chodzi o te, które nie znajdują się jeszcze w katalogu chorób zawodowych.

Jaka była jej argumentacja? 

  • wzrost liczby chorób oddechowych, problemów kostno-stawowych oraz schorzeń psychicznych
  • kontynuacja pracy pomimo choroby w obawie przed utratą części wynagrodzenia
  • pogorszenie stanu zdrowia pracowników oraz spadek odporności.

Podkreśliła, że w wielu przypadkach te choroby związane są bezpośrednio z warunkami pracy, co rodzi konieczność podjęcia działań profilaktycznych oraz zapewnienia pracownikom odpowiedniej ochrony finansowej w razie wystąpienia takich chorób.

Sprawdź, co wiesz o chorobach cywilizacyjnych
Pytanie 1 z 9
Pośrednią przyczyną chorób cywilizacyjnych jest: