"Tylko jedno orzeczenie" dla osób z niepełnosprawnością. Krasoń zapowiada zmiany

2024-10-14 13:53

Zależy nam na tym, by osoba z niepełnosprawnością miała tylko jedno orzeczenie; przygotowujemy projekt zmian w tej sprawie - poinformował PAP wiceminister rodziny Łukasz Krasoń. Zapowiedział także wprowadzenie systemu informatycznego, który umożliwi weryfikację ważności orzeczenia, np. przy kontroli biletów.

Tylko jedno orzeczenie dla osób z niepełnosprawnością. Krasoń zapowiada zmiany

i

Autor: Getty Images "Tylko jedno orzeczenie" dla osób z niepełnosprawnością. Krasoń zapowiada zmiany

W MRPiPS trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Obszar wsparcia osób z niepełnosprawnością nie jest prosty. Istnieją różne niepełnosprawności, które generują różne potrzeby, to często bardzo indywidualne przypadki. Rozwiązania, które chcemy wprowadzić, to początek zmian całego systemu – zapowiedział wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Poinformował, że nowa regulacja porządkuje zagadnienie związane z posiadaniem przez osoby niepełnosprawne kilku różnych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z projektem, w przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności uwzględniającego zmianę stanu zdrowia, powiatowy zespół powinien uchylać poprzednio wydane orzeczenie.

''Wiele niedoróbek'' Łukasz Krasoń o USTAWIE asystencji

Orzeczenie o niepełnosprawności do zmiany

Zależy nam na tym, aby osoba z niepełnosprawnością miała tylko jedno orzeczenie. Podczas analizy systemu ewidencjonowania osób z niepełnosprawnościami (EKSMOoN), zauważyłem, że są osoby, które w tym samym czasie mogą legitymować się trzema albo nawet czterema różnymi orzeczeniami, na różne stopnie, udzielane na różne okresy

– zauważył wiceminister Krasoń.

Jego zdaniem "jest to coś nie do końca ok", że osoba korzysta z różnych orzeczeń w zależności od sytuacji. – Łatwo wtedy podważać ostatnie orzeczenie lekarza orzecznika, który określił stopień niepełnosprawności danej osoby, jej przywileje i zakres wsparcia – dodał Krasoń.

Zapowiedział, że projekt w sprawie zmian w przepisach niedługo znajdzie się w konsultacjach społecznych i międzyresortowych. – W toku tych prac bardzo chcę posłuchać argumentów za i przeciw temu rozwiązaniu. Uważam jednak, że powinniśmy dążyć do spójności systemu – powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Zmiany w pracy zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności

Poinformował, że w planach jest też uruchomienie systemu informatycznego, który umożliwi weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności. Ma to ułatwić m.in. korzystanie z różnego rodzaju ulg.

Chodzi np. o to, by kontroler biletów nie wymagał wbrew obiektywnym faktom osobnego dokumentu na to, że pasażer jest osobą z niepełnosprawnością. To są rzeczy elementarne, które powinny być już dawno uregulowane

– podkreślił Krasoń.

Dodał, że regulacja zakłada też rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym. – Osoba z psem asystującym będzie miała dostęp do miejsc publicznych, co obecnie nie zawsze jest możliwe – zaznaczył wiceminister.

Zmiany w ustawie zakładają także usprawnienie pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. W projekcie doprecyzowano dotychczasowe zasady postępowania orzeczniczego m.in. w zakresie terminów na rozpatrzenie sprawy w I i II instancji.

Wprowadzano maksymalny 3-miesięczny termin na rozpatrywanie wniosku składanego przez osobę zainteresowaną w I instancji oraz maksymalny 2-miesięczny termin na rozpatrzenie odwołania w II instancji.