W całej Polsce brakuje 156 tys. pielęgniarek. "Będzie jeszcze gorzej"

2025-04-07 13:32

Z najnowszego raportu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że system opieki zdrowotnej w Polsce zmaga się z poważnym kryzysem kadrowym. Obecnie brakuje aż 156 tysięcy pielęgniarek. Autorzy raportu ostrzegają, że sytuacja będzie się pogarszać. Prognozy wskazują, że w 2039 roku niedobór pielęgniarek może sięgnąć aż 262 tysięcy. To stawia pod znakiem zapytania przyszłość polskiej opieki zdrowotnej i dostęp pacjentów do leczenia.

Pielęgniarka przepisuje seniorce lek

i

Autor: Getty Images, GettyImages

Raport "Analizy kadrowe pielęgniarek" przedstawiono na konferencji prasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych ph. „Jest źle, będzie jeszcze gorzej. Czy polski system ochrony zdrowia jest gotowy na nadchodzące turbulencje? Model kadrowy pielęgniarek do 2039 roku.”

Z raportu wynika, że różnica między zapotrzebowaniem a dostępną liczbą pielęgniarek urośnie ze 156 tys. obecnie do około 262 tys. w 2039 roku. Według prognoz zawartych w raporcie, do 2039 liczba pielęgniarek pracujących z pacjentem zmniejszy się do 199 tys., z obecnych 216 tys.

W raporcie zaznaczono, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 5,7 pielęgniarki, a państwach z grupy porównawczej ten wskaźnik to średnio 11,2.

Krystyna Ptok: Pielęgniarki umierają z przepracowania [Super Raport]

Mniej niż jeden opiekun na 1000 mieszkańców

Podkreślono, że Polska nie dorównuje tym państwom także w liczbie personelu opiekuńczego. Łączna liczba personelu pielęgniarskiego i opiekuńczego w Polsce jest niemal 4 razy niższa niż w państwach z grupy porównawczej - zaznaczono.

Ekspert do spraw transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia i współautor raportu Krzysztof Zdobylak podkreślił, że w Polsce na tysiąc osób przypada mniej niż jeden opiekun, natomiast w krajach z efektywnymi systemami jest ich 14.

W raporcie oceniono, że tempo przyrostu liczby pielęgniarek powinno być zdecydowanie szybsze. Od 2010 roku liczba seniorów w Polsce wzrosła o 47 proc., a w tym samym czasie liczba pielęgniarek (wg PWZ) zwiększyła się zaledwie o 12 proc. Podkreślono, że od 2019 roku liczba pielęgniarek pracujących z pacjentem pozostaje względnie stała, tymczasem liczba seniorów przyrasta.

Seniorów przybywa, pielęgniarek wbrew przeciwnie

W raporcie zaznaczono, że bez podjęcia interwencji sytuacja niektórych województw może stać się dramatyczna z mniej niż czterema pielęgniarkami na tysiąc mieszkańców przy zapotrzebowaniu sięgającym powyżej 12 lub 13 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok powiedziała, że analiza ekspercka potwierdziła to, o czym związek mówią od lat: pielęgniarek brakuje, a będzie gorzej. Zaznaczyła, że potrzebne są działania ponad politycznymi podziałami, które zapobiegną zwiększającemu się deficytowi kadr pielęgniarskich.

Według autorów raportu jest to:

  • opóźnianie przejść na emeryturę kolejnych grup,
  • kształcenie nowych kadr pielęgniarskich,
  • utrzymanie i zwiększanie obecnych kadr w wieku produkcyjnym,
  • zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, bezpieczeństwa personelu i adekwatnej obsady kadrowej.

Z przedstawionych danych wynika, że spośród 319 tys. pielęgniarek posiadających prawo wykonywania zawodu (PWZ) 216 tys. pracuje z pacjentem; 90 proc. przynajmniej częściowo w systemie publicznym.

Poradnik Zdrowie Google News