Będzie 27 nowych leków na otyłość? “Bezprecedensowe przyspieszenie w rozwoju leków GLP”

2024-06-24 11:02

Podczas trwającej konferencji American Diabetes Association w Orlando na Florydzie zebrało się ponad 11 tys. znamienitych lekarzy, badaczy i pracowników służby zdrowia z całego świata. To największe na świecie spotkanie dotyczące leczenia cukrzycy, a naukowcy przedstawią dane na temat 27 opracowywanych leków GLP-1.

Będzie 27 nowych leków na otyłość? “Bezprecedensowe przyspieszenie w rozwoju leków GLP”

i

Autor: Fot. Getty Images

Ozempic oraz inne leków z grupy analogów GLP-1 w ostatnim czasie mocno zyskały na popularności. Niestety preparaty te mają także określone skutki uboczne, przez co wciąż poszukiwane są alternatywne rozwiązania, bardziej bezpieczne dla pacjentów z cukrzycą czy otyłością. Najnowsze informacje dają nadzieję na przyszłość.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

Eksperymentalne leki będą lepsze niż Ozempic? 27 nowych pomysłów

Amerykańskie media informują, że już wkrótce na rynku może pojawić się fala zupełnie nowych leków zwalczających otyłość. Co więcej, okazuje się, że niektóre z preparatów mogą mieć znacznie szersze zastosowanie oraz mniej skutków ubocznych. W grę wchodzi utrata wagi, leczenie cukrzycy, ale również poprawa pracy wątroby i serca.

Dr Marlon Pragnell, wiceprezes ADA ds. badań i nauki obecny na konferencji American Diabetes Association w Orlando wskazał, że choć znamy już kilka preparatów takich jak Ozempic, Wegovy, czy Mounjaro, to na horyzoncie pojawiają się nowe rozwiązania. Część potencjalnych kandydatów na leki jest na bardzo wczesnym etapie przedklinicznym, jednak część już na późnych etapach klinicznych. 

A to pokazuje, że wciąż trwają prace nad stworzeniem nowych leków, które już niebawem mogą trafić na rynek. Podczas konferencji będzie prezentowane aż 27 opracowywanych leków GLP-1. I choć dla większości z nich moment zatwierdzenia przez Agencję ds. Żywności i Leków jest odległy, to niektóre preparaty prawdopodobnie będą dostępne w USA na receptę już za kilka lat.

- Byliśmy świadkami bezprecedensowego przyspieszenia w rozwoju leków GLP –  zaznaczył dr Christopher McGowan, gastroenterolog zajmujący się tematyką odchudzania na terenie Karoliny Północnej.

Nowe leki na otyłość i pierwsze wyniki. 2 przykłady

Zanim rozpoczęła się wspomniana konferencja, duńska firma biotechnologiczna Zealand Pharma, opublikowała dane dotyczące skuteczności eksperymentalnego leku na otyłość, a mianowicie petrelintydu. Nowopowstały preparat przyczynił się do redukcji masy ciała średnio o 8,6% po 16 tygodniach.

Lek podawany jest pacjentowi raz w tygodniu w formie zastrzyków. Jego zaletą jest umiejętność naśladowania amyliny, czyli hormonu wspomagającego regulowanie poziomu cukru we krwi

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie innego hormonu. Tym razem chodzi o glukagon, który reguluje poziom cukru we krwi, naśladując efekty wykonanych ćwiczeń. Firma Altimmune z siedzibą w Maryland wyprodukowała preparat, w którym oprócz glukagonu znajduje się hormon GLP-1, czyli znany składnik zawarty w Ozempicu.

W badaniach II fazy nad lekiem wzięło udział 391 dorosłych z otyłością, nadwagą i co najmniej jedną chorobą współistniejącą. Następnie przez 48 tygodni poszczególne grupy otrzymywały placebo lub trzy różne dawki pemwidutydu. Wyniki wykazały, że osoby, którym podawano największą dawkę nowego leku, po zakończeniu badań stracili średnio 15,6% masy ciała.

Doktor Scott Harris, dyrektor medyczny Altimmune, zaznaczył, że na tym etapie badań ustalono, iż lek pomaga nie tylko schudnąć, ale także zapewnia korzyści zdrowotne wątrobie i sercu. Firma spodziewa się wkrótce rozpocząć badanie fazy 3 i ma nadzieję, że lek będzie dostępny w USA już w 2028 roku.

Eksperci są zdania, że zwiększona różnorodność i dostępność do leków na odchudzanie i cukrzycę to ważny i potrzebny krok. Po pierwsze zwiększenie konkurencji może pozytywnie wpłynąć na cenę preparatów oraz złagodzić problem niedoboru niezbędnego leku na rynku. A to pozwala zachować płynność leczenia.

Listen on Spreaker.