W ramach nowoobowiązujących przepisów pielęgniarki otrzymały rozszerzony zakres uprawnień. Jak wskazuje portal mgr farm od tej pory, pielęgniarki mogą wypisać receptę m.in. na takie substancje czynne jak Sulfathiazolum argentum, Fosfomycinum trometamolum. Natomiast położnym dodatkowo wolno wpisać receptę na lek zawierający octan uliprystalu. Niestety okazuje się, że po drodze zgubiono ważną i obowiązującą do tej pory zasadę.
Recepty na paski do glukometrów. Ministerstwo Zdrowia komentuje
Jako pierwszy na problem zwrócił uwagę farmaceuta i prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy, Marcin Piątek. Opublikował w tej sprawie post na platformie X, wskazując, że obowiązujące od niedawna rozporządzenie wymaga pilnej poprawki. Błąd resortu zdrowia doprowadził do tego, że teraz pielęgniarki nie mają prawa wypisać recepty na paski do glukometrów, choć do tej pory miały takie uprawienia.
Niedopatrzenie może mocno odbić się na sytuacji chorych na cukrzycę, ponieważ będą zmuszeni rejestrować się do lekarza w celu pozyskania recepty, lub kupować paski bez refundacji. A jak wiadomo, ich obowiązkiem jest częste monitorowanie poziomu cukru we krwi, stąd jedno opakowanie szybko się kończy.
W zależności od rodzaju posiadanego aparatu za 25 pasków chory może zapłacić nawet 100 złotych. Oczywiście są tańsze wersje, ale w skali miesiąca to nadal spory wydatek.
Farmaceuta Marcin Piątek wyjaśnił, że jeśli pacjent po 15 czerwca otrzymał receptę od nieświadomej zmian pielęgniarki, nie będzie mógł jej zrealizować. Niemniej apteki nie mają obowiązku weryfikowania uprawnień, co nie zmienia faktu, że odpowiedzialność za działanie niezgodne z przepisami spada na pielęgniarkę.
W związku z zaistniałą sytuacją wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wskazanie kiedy zostaną naniesione niezbędne poprawki przywracające pielęgniarkom zabrane omyłkowo uprawnienia. Otóż resort zdrowia zaznacza, że rozporządzenie na etapie projektu było konsultowane z Naczelną Izbą Aptekarską, Naczelną Izbą Lekarską, Narodowy Fundusz Zdrowia i uzyskało pozytywną opinię tych podmiotów. Poniżej cytujemy przesłany fragment.
- W związku z sygnałami napływającymi ze środowiska zawodowego pielęgniarek, dotyczącymi zmiany treści załącznika nr 3 do rozporządzenia, poprzez dodanie pasków diagnostycznych do oznaczania glukozy i ciał ketonowych we krwi i w moczu, podjęte zostaną działania mające na celu analizę tej kwestii, w kontekście ewentualnej rewizji przyjętej regulacji - komentuje Ministerstwo Zdrowia.
Refundacja pasków do glukometrów. Kto ma prawo skorzystać z przywileju?
Konieczność częstego monitorowania poziomu cukru we krwi sprawia, że chory musi mieć przy sobie glukometr i wspomniane paski. Przypominamy, że zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia, refundacją objęto:
- leki przeciwcukrzycowe,
- leki zawierające insulinę ludzką, insulinę izofanową,
- szybkodziałające analogi insuliny lub długodziałające analogi insuliny,
- paski diagnostyczne do pomiaru stężenia glukozy oraz ciał ketonowych.
Darmowy glukometr i paski do mierzenia poziomu cukru przysługuje osobom chorym na cukrzycę typu 2 i typu 1. Lekarz na jednej recepcie zazwyczaj maksymalnie może wypisać 100 sztuk pasków. Niemniej jeśli stan zdrowia pacjenta wymaga większej częstotliwości monitorowania glikemii, to lekarz ma prawo wypisać tyle sztuk, ile wymaga sytuacja chorej osoby.