Co zrobić z lekami, które zostały po zmarłej osobie? "Szkoda wyrzucić"

2024-06-17 21:34

To nie jest łatwe zadanie. Sprzątanie rzeczy osobistych po bliskiej osobie jest wyzwaniem obciążającym psychicznie, bolesnym. Jeśli jednak zostały leki, zwłaszcza takie niedawno kupione, drogie, trudno dostępne, odpowiedzialność nakazuje nam przekazać je potrzebującym. To nie takie proste.

Co zrobić z lekami, które zostały po zmarłej osobie? Szkoda wyrzucić

i

Autor: GettyImages

Dawały nadzieję. Uśmierzały ból i łagodziły inne dolegliwości. Teraz tylko boleśnie przypominają, że stało się nieodwracalne. Bywa, że są jeszcze hermetycznie zamknięte, dopiero co kupione. Chciałoby się je jak najszybciej wyrzucić, żeby zniknęły z oczu.

Niepotrzebnych już leków nie można tak po prostu wrzucić do śmieci, chociaż wiele osób to robi. Niestety, nie będzie z nich też pożytku. Zgodnie z przepisami to tylko odpady, ale niebezpieczne, wymagające szczególnego potraktowania.

Jak przechowywać leki

Czy można oddać lek do apteki?

Nie ma znaczenia, czy opakowanie z lekami zostało otwarte, czy nie. Nikt nie zapyta o temperaturę przechowywania i warunki czy dowód zakupu. Nie oddasz leków zmarłego pacjenta do apteki.

W Polsce, zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne, produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi.

Są tylko dwa odstępstwa od tej reguły: wydano ci preparat z wadą jakościową lub farmaceuta pomyłkowo wydał zły lek. W każdej innej sytuacji leku po zakupie już nie można oddać, niezależnie od jego wartości rynkowej itd.

Powodem jest bezpieczeństwo pacjentów. Nie ma pewności, co działo się z lekiem poza apteką, więc nikt nie będzie ryzykował zdrowiem chorych.

Czy można przekazać niepotrzebne leki potrzebującym?

Hospicja, domy opieki, fundacje również nie przyjmą od ciebie leków, nawet tych bardzo potrzebnych. Takie jest prawo i nie ma od tego, przynajmniej oficjalnie, żadnych odstępstw.

Wiele osób uznaje te rozwiązania za marnotrawstwo, ale takie jest prawo. Czasem pojawiają się nieoficjalne sygnały o wtórnym obrocie lekami, o tym, że ktoś pomaga potrzebującym w taki sposób. Niestety, nie wolno tego robić.

To co zrobić z lekami, które zostały po zmarłym?

Niewykorzystane leki, nawet te, które nadają się wciąż do użytku, mają odległą datę przydatności do spożycia, są hermetycznie zamknięte i nie wymagają szczególnych warunków przechowywania, musimy traktować tak samo, jak przeterminowane leki.

Leki na receptę może stosować tylko ta osoba, dla której zostały przepisane.

To co zrobić z lekami, które zostały po zmarłym? Zgodnie z przepisami to odpady niebezpieczne, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i bezpieczeństwa środowiska. Nie mogą trafić ani do kanalizacji, ani do zwykłego śmietnika.

Specjalne pojemniki na przeterminowane i niepotrzebne leki są w aptekach, ale też czasem w urzędach, przychodniach i szpitalach. Ostatnio pojawiają się już też na osiedlach mieszkaniowych.

Odpady z takich pojemników są utylizowane w sposób właściwy i bezpieczny dla środowiska.

Czytaj także: "Tak się odchudzają lekarze i celebryci". Semaglutyd w tabletkach jest dla cukrzyków

Sonda
Segregujesz śmieci?