Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu trzech produktów, które było oferowane do ogólnodostępnej sprzedaży. Chodzi o produkty pod nazwami: "Amfor Rozgrzewający", "Amfor Chłodzący", "Amfor Konopny".
Produkty wycofane z obrotu. Wszystko przez złe opisy
GIF wyjaśnił, że zarówno prezentacja, jak i wskazania produktów "Amfor Chłodzący" i "Amfor Rozgrzewający" sugerują, że mają one działanie lecznicze. Deklarowane jest bowiem działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbólowe. Jest to niezgodne z definicją kosmetyku.
Jeśli chodzi natomiast o opis produktu oferowanego do sprzedaży pod nazwą "Amfor Konopny" to sugeruje on, że produkt posiada właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi. W opisie znalazło się również, że może być on podawany w celu postawiania diagnozy albo przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne - wskazuje inspektorat.
W komunikacie zaznaczono, że opisy produktów na stronach internetowych zawierają wskazania przypisywane produktom leczniczym. Powinny wiec posiadać aktualne pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Były natomiast sprzedawane jako kosmetyki. Produkty nie zostały dopuszczone do obrotu na powyższych zasadach, stanowią więc produkty lecznicze niedopuszczone do obrotu. W tym obrocie się jednak znalazły i oferowane są do sprzedaży ogólnodostępnej.
GIF argumentuje swoją decyzję. Prawo mówi jasno
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podkreślił, że należy mieć na uwadze, że dla produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego (z uwagi na właściwości substancji czynnej i przeznaczenie) oraz kosmetyku, zastosowanie mają przepisy ustawy o Prawie Farmaceutycznym.
Wskazuje na to wprost artykuł 3a ustawy Prawo Farmaceutyczne. Przedmiotowe produkty nie zostały dopuszczone na tych zasadach:
Do produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego oraz kryteria innego rodzaju produktu, w szczególności suplementu diety, produktu kosmetycznego lub wyrobu medycznego, określone odrębnymi przepisami, stosuje się przepisy niniejszej ustawy
W związku z powyższym Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej produktów oferowanych do sprzedaży o tych nazwach.
Co więcej, decyzji o wycofaniu ich z obrotu został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Jak przypomina GIF, że do ogólnodostępnej sprzedaży i zastosowania dopuszczone są jedynie produkty lecznicze, które w procesie rejestracji zostały ocenione pozytywnie pod względem bezpieczeństwa ich stosowania oraz właściwie oznakowane. Dodatkowo - ich zakup jest dozwolony jedynie w autoryzowanych i uprawnionych do tego źródłach.