Kiedy zapasy leku na grypę trafią do aptek? Minister Leszczyna zabrała głos

2025-02-17 11:03

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w poniedziałek, że 48 tys. opakowań leku na grypę od ubiegłego tygodnia jest już w aptekach. Dodała, że w piątek miały przyjść dostawy kolejnych 180 tys. opakowań, a w poniedziałek dostanie raport, czy tak się stało.

Tańsze leki na serce i nadciśnienie już dostępne. Na liście 14 nowych preparatów

i

Autor: Fot. Getty Images

Z powodu wysokiej liczby zachorowań na grypę wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir - substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia tym wirusem. Pacjenci mieli trudności ze zrealizowaniem recepty na lek z tą substancją.

48 tys. opakowań leku na grypę jest już od ubiegłego tygodnia w aptekach, a w piątek miało przyjść kolejne 180 tys. Dziś dostanę raport, czy tak się rzeczywiście stało

- powiedziała ministra zdrowia w Radiowej "Trójce".

Dodała, że na szczęście jeden z polskich producentów zabezpieczył około 200 tys. opakowań leku. "Hurtownie, apteki pewnie od dzisiaj mogą go zamawiać i ten lek w ciągu kilku dni najbliższych będzie w aptekach" - dodała.

W. KRASKA: GRYPA TEŻ MOŻE ZABIJAĆ

Grypa w Polsce - rekordowa liczba zachorowań

Leszczyna zaapelowała, aby osoby, które nie są zainfekowane, zaszczepiły się na grypę. "To nam da ochronę nie tylko w tym sezonie infekcyjnym, ale także w tym, który przyjdzie jesienią" - powiedziała.

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że problem z oseltamiwirem pojawił się już w grudniu i styczniu. W styczniu sprzedaż tego leku była o 335 proc. większa niż w analogicznym okresie 2024 roku.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania na lek przeciwko grypie resort zdrowia zaczął wydawać hurtowniom farmaceutycznym zgody na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich z zagranicy, w obcojęzycznym opakowaniu.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Grypa: bagatelizowanie objawów grypy może prowadzić do powikłań

Przebieg grypy może być cięższy m.in. u pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak astma, POChP, schorzenia sercowo-naczyniowe, czy nowotwory.

- U takich pacjentów grypa może powodować przewlekły stan niewydolności oddechowej na tyle poważny, że wymaga tlenoterapii – czy to w warunkach domowych, czy, niestety, bardzo często w szpitalnych - wyjaśniła PAP dr Marta Frejowska-Reniecka, lekarka kierująca oddziałem pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.

Wzmożone ryzyko powikłań dotyczy zwłaszcza osób starszych oraz obciążonych wielochorobowością. Grypa może prowadzić nie tylko do zapalenia płuc, ale również do poważnych komplikacji kardiologicznych, takich jak zapalenie mięśnia sercowego. Lekarka zwróciła uwagę na konieczność odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia przeciwwirusowego.

Nie bójmy się testów na grypę i nie poprzestawajmy wyłącznie na lekach przeciwgorączkowych. Włączenie leków przeciwwirusowych znacząco poprawia i skraca czas całej choroby, a także może zapobiec wszelkiego rodzaju powikłaniom

– podkreśliła dr Frejowska-Reniecka.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powikłaniom jest szczepienie przeciw grypie. W Polsce szczepionki są refundowane dla seniorów, a także dostępne w aptekach dla wszystkich, często w przystępnych cenach.

Eksperci przypominają: w przypadku wystąpienia objawów grypy, takich jak gorączka, kaszel, ból mięśni i głowy, warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie mogą zapobiec groźnym powikłaniom oraz skrócić czas choroby.