Lek na zgagę mógł powodować raka? Do sądu wpłynęło 70 tys. pozwów

Zgaga to dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Nie bez powodu leki na zgagę cieszą się dużym powodzeniem. Jednak leczenie również miewa swoje „ciemne strony” - skutki uboczne. W tym przypadku działania niepożądane dały dramatyczne efekty. Do sądu trafiło 70 tys. pozwów.

Lek na zgagę mógł powodować raka? Do sądu wpłynęło 70 tys. pozwów

i

Autor: GettyImages Lek na zgagę mógł powodować raka? Do sądu wpłynęło 70 tys. pozwów

Przyjęto 70 tys. pozwów przeciwko koncernom farmaceutycznym 

70 tys. – tyle nowych pozwów przyjęto w sądzie w Delaware w sprawie wycofanego leku Zantac. Sędzia dopuściła tylu świadków do zeznań. Sprawa jest niebagatelna, bo dotyczy rakotwórczego wpływu leku na zgagę.

Vivian Medinilla, sędzia z Delaware, przekazała informacje, że 70 tys. pozwów może być procedowanych. Lek Zantac był produkowany w przeszłości kolejno przez kilka koncernów: GSK, Pfizer, Sanofi i Boehringer Ingelheim.

Poradnik Zdrowie - Zgaga

Lek na zgagę powodował raka? Producenci zaprzeczają

Producenci zapowiadają odwołanie od decyzji sędzi. Utrzymują, że opinie, jakie wydali biegli, nie zostały naukowo potwierdzone.

Jednak od 2019 sprzedaż leku Zantac jest wstrzymana, ponieważ w tabletkach wykryto rakotwórczą substancję – NDMA.

Sądzi się więc, że firmy odpowiedzialne za sprzedaż leku nie przekazały pacjentom odpowiednich informacji o ryzyku i skutkach ubocznych, jakie mogą się wiązać z ranitydyną.

Decyzja sędzi Vivian Medinilli z Delaware Superior Court w Wilmington jest nie po myśli wspomnianych koncernów, które stoją na stanowisku, że nie ma udowodnionych związków zażywania leku Zantac z zachorowaniami na raka.

Testy wykazały możliwe rakotwórcze działanie składników leku 

Jednak dostępne są wyniki testów świadczących o tym, że ranitydyna, będąca składnikiem środka Zantac, może rozkładać się na NDMA pod wpływem ciepła albo z upływem czasu.

Te informacje zdają się potwierdzać wnioski od pacjentów, którzy przekazują informacje o zachorowaniach na raka po stosowaniu omawianego leku. W sądach na terenie USA toczy się 80 tys. spraw związanych ze stosowaniem tego leku.

Najpopularniejszy lek świata powodował raka? Opinie są podzielone

Jednocześnie wiadomo, że w 2022 roku inny sędzia oddalił 50 tys. pozwów, wskazując, że nie ma naukowych dowodów na rozwój raka po stosowaniu omawianego leku.

Co istotne – Zantac, wprowadzony do sprzedaży w 1988, był kiedyś lekiem, który był sprzedawany w największej ilości na całym świecie. Zyski ze sprzedaży przekraczały miliard rocznie. Był to jeden z pierwszych leków, które osiągnęły taki pułap zysków.