Leków na te choroby może zabraknąć jeszcze w lipcu. Na liście cukrzyca, astma, depresja

2024-07-24 14:37

Ministerstwo Zdrowia cyklicznie wydaje obwieszczenie, w którym znajduje się aktualny wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym razem w grę wchodzą m.in. leki na popularne choroby przewlekłe.

Leków na te choroby może zabraknąć jeszcze w lipcu. Na liście cukrzyca, astma, depresja

i

Autor: Fot. Getty Images

Najnowsza lista leków, których w najbliższym czasie może zabraknąć w polskich aptekach, zawiera aż 240 pozycji. W grę wchodzą opioidy, preparaty przeznaczone do leczenia cukrzycy, medykamenty wspierające pracę trzustki i wiele innych. Poniżej podajemy szczegóły.

Poradnik Zdrowie - Astma

Najnowsza lista antywywozowa. Resort zdrowia podaje nazwy leków

Przypominamy, że od kilku lat Ministerstwo Zdrowia publikuje antywywozową listę leków. Jest to działanie o charakterze prewencyjnym. Polega na zapewnieniu dostępności poszczególnych produktów poprzez ograniczenie możliwości sprzedaży za granicę.

Jednym słowem, to co znajduje się w danym wykazie, nie może być wywożone i sprzedane poza Polską, ponieważ dostępność danych produktów jest na tyle niska, że wielu pacjentów mogłoby nie otrzymać niezbędnego leku. 

Z najnowszego obwieszczenia, które obowiązuje od 26 lipca br., wynika, że zagrożone brakiem dostępności są m.in. takie produkty jak:

  1. Actilyse 10, 20, 50
  2. Actrapid Penfill
  3. Alvesco 160
  4. Atrovent
  5. Aulin
  6. Berodual
  7. Brintellix
  8. Clopizam
  9. Concerta
  10. Detriol
  11. DuoResp Spiromax
  12. Durogesic
  13. Envarsus
  14. Femoston conti
  15. Fostex
  16. Gabitril
  17. Gamma anty-D 50 i 150
  18. Gensulin
  19. Humulin
  20. Instanyl
  21. Kreon 25 000
  22. Liprolog
  23. Madopar
  24. Medikinet
  25. Minirin Melt
  26. MST Continus
  27. Neocate Junior
  28. Nutramigen
  29. Omnitrope
  30. Ozempic
  31. Palexia retard
  32. Paliperidone Teva
  33. Pentasa
  34. Pradaxa
  35. Rapamune
  36. Sabril
  37. Tegretol CR 200 i 400
  38. Ventolin
  39. Vendal retard
  40. Zypadhera

Pozostałe 200 pozycji ujętych w najnowszym wykazie znajduje się na oficjalnym portalu, czyli Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Wystarczy wyszukać obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lipca. Resort tradycyjnie załączył w formie PDF dokładną antywywozową listę leków środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Jakich leków może zabraknąć? Problem dotyka wielu chorych

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej nazwy preparatów, możemy pokrótce wskazać, które ze schorzeń może być obarczone ryzykiem braku dostępu do określonych leków. Otóż już 26 lipca może zabraknąć preparatów służących do leczenia takich m.in. takich chorób jak:

Ponadto na liście są leki immunosupresyjne oraz żywność specjalnego przeznaczenia dla określonej grupy niemowląt. A także preparaty stosowane w  profilaktyce odrzucenia przeszczepu u dorosłych biorców. 

CZYTAJ TEŻ: Od siedmiu lat żyje z nieuleczalną chorobą. “20 razy dziennie chodziłam do toalety”