Ma uchronić nas przed dwiema chorobami na raz. To pierwszy taki preparat

2024-06-12 10:22

Do tej pory chcąc chronić się przed grypą lub koronawirusem musieliśmy zaszczepić się osobno. Nadchodzi inne rozwiązanie, które może odmienić medycynę prewencyjną. Najnowszy preparat przeszedł pomyślnie już trzy fazy badań klinicznych. Sprawdzamy kiedy będzie dostępna szczepionka dwa w jednym.

Ma uchronić nas przed dwiema chorobami na raz. To pierwszy taki preparat

i

Autor: Fot. Getty Images

Szczepienie przeciwko grypie i COVID-19 w tym samym momencie będzie możliwe. Jednak producent zaznacza, że na wprowadzenie rozwiązania do obrotu chwilę potrwa. Przewiduje się, że podwójna szczepionka będzie dostępna w 2025 roku, w kolejnym sezonie grypowym.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Podwójna szczepionka na grypę i COVID-19

Producentem pierwszej takiego typu szczepionki jest firma Moderna, jednak okazuje się, że trwają także badania kliniczne koncernu Pfizer we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech. Każda z podwójnych szczepionek przeciwko COVID-19 oraz grypie tworzona jest w technologi mRNA. 

To ważny punkt zwrotny w kierunku przeciwdziałania występowaniu obu chorób, ponieważ jak dotąd szczepionka przeciwko grypie nie była wytwarzana w technologii mRNA. To wirus SARS-CoV-2 jako pierwszy przyczynił się do szukania nowych metod.

Nowe rozwiązanie to nie tylko wygoda dla pacjenta i brak konieczności przyjmowania dwóch szczepionek. Stworzony preparat nie wymaga tak długiego procesu produkcji, co jest niezwykle ważne w sezonie grypowym, kiedy warianty wirusa szybko mutują i trzeba dostosować rozwiązanie do panujących warunków epidemiologicznych.

Czy podwójna szczepionka przeciw COVID-19 i grypie jest skuteczna?

Najnowszy preparat ma za sobą trzy fazy kliniczne, które zakończyły się pomyślnie. Przeprowadzono testy z udziałem 8 tys. ochotników w wieku od 50. roku życia, przy czym połowa z nich miała ponad 64 lata. Wyniki wykazały, że podwójna szczepionka zapewnia taką samą, a nawet większą odporność przeciwko grypie czy COVID-19 w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań.

Jak zaznaczył Stephane Bancel, dyrektor wykonawczy Moderny tak dobrana grupa wiekowa nie była przypadkowa. A to dlatego, że to właśnie osoby po 50-tce są bardziej narażone na powikłania związane z zachorowaniem na grypę czy koronawirusa. 

Nie oznacza to jednak, że nowa szczepionka będzie skierowana tylko do seniorów. W badaniach brali udział również młodsi ludzie, a zatem preparat będzie dostępny dla znacznie szerszego grona odbiorców.

Stephane Bancel w rozmowie z BBC wskazał, że po przyjęciu szczepionki mogą wystąpić łagodne skutki uboczne. Jednak uspokaja, że chodzi o odczyn poszczepienny, jaki może pojawić się na skórze oraz o uczucie zmęczenia.