Nowa lista leków refundowanych już obowiązuje! Dodano 29 nowych leków

2025-04-01 9:42

1 kwietnia weszła w życie lista refundacyjna, na której znalazło się 29 nowych leków! To świetna wiadomość dla pacjentów, w szczególności tych zmagających się z chorobami rzadkimi, dla których przeznaczono aż siedem nowych terapii. Wśród nich rewolucyjna terapia dla dzieci już od drugiego roku życia, cierpiących na mukowiscydozę. Dodatkowo seniorzy zyskali dostęp do refundowanych szczepionek przeciwko półpaścowi i RSV.

Kupujesz leki na receptę? Nie podawaj PESEL-u, jest prostszy sposób

i

Autor: Getty Images, GettyImages Kupujesz leki na receptę? Nie podawaj PESEL-u, jest prostszy sposób

Refundacją od kwietnia jest objęta m.in. oczekiwana terapia pacjentów od drugiego roku życia z mukowiscydozą z co najmniej jedną mutacją w genie – chodzi o leki Kalydeco i Kaftrio.

Na liście znalazły się też leki stosowane m.in. WZW typu C u dzieci: Epclusa (sofosbuwir + welpataswir), Maviret (glekaprewir + pibrentaswir), Harvoni (sofosbuwir + ledipaswir), Vosevi (sofosbuvir + welpataswir + woksyleprewir).

Refundowana od kwietnia jest dla kobiet w ciąży i seniorów od 60. roku życia szczepionka przeciwko RSV - Abrysvo.

Szczepionka przeciw półpaścowi Shingrix jest z kolei refundowana w 50 proc. dla pacjentów w wieku 18-65 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania, a w całości refundowana dla seniorów. Docelowo pacjenci będą mogli przeciwko półpaścowi zaszczepić się w aptekach - zapowiadał w marcu wiceminister zdrowia Marek Kos.

Półpasiec. Jak go rozpoznać i jak leczyć?

Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia

Kwiecień przynosi też przełom w leczeniu nowotworów. Na liście refundacyjnej pojawiło się aż 10 nowych terapii onkologicznych, w tym 3 dla chorób rzadkich. Pacjenci zyskują dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, które mogą znacząco poprawić rokowania. To ogromna szansa dla chorych.

Jakie konkretnie terapie weszły na listę refundowanych? To między innymi:

  • Durwalumab i tremelimumab, które znajdą zastosowanie w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuc.
  • Alektynib, ważny lek w terapii pooperacyjnej raka płuca.
  • Abemacyklib, potrzebny po operacji wczesnego HER-2 ujemnego raka piersi.
  • Rukaparyb, stosowany w leczeniu raka jajnika, jajowodu i otrzewnej.

Kolejne preparaty, które od 1 kwietnia trafiły na listę refundacyjną to:

  • elranatamab i talkwetamab do leczenia od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego,
  • talazoparyb stosowany w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego w skojarzeniu z enzalutamidem,
  • niwolumab – używany w leczeniu uzupełniającym czerniaka niwolumabem pacjentów od 12. roku życia,
  • akalabrutynib - wykorzystywany w leczeniu pierwszej linii przewlekłej białaczki limfocytowej (rozszerzenie o pacjentów niskiego ryzyka),
  • dostarlimab potrzebny w leczeniu pierwszej linii zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium.

Od kwietnia na liście znalazł się także lek Nucala (mepolizumab) stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z rozpoznaniem zespołu hipereozynofilowego (HES) oraz w leczeniu pacjentów od szóstego roku życia chorych na eozynofilową ziarniniakowatość (EGPA).

Preparat Livtencity (maribawir) będzie refundowany w leczeniu drugiej lub kolejnej linii pacjentów po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych lub narządu litego zakażonych wirusem CMV.

Preparat Amvuttra (wutrisiran) będzie refundowany w leczeniu dziedzicznej amyloidozy transtyretynowej przebiegającej z polineuropatią. Refundowany ma być także lek Kinpeygo (budesonid) w leczeniu dorosłych pacjentów z pierwotną nefropatią.

Na liście refundacyjnej znalazł także bewacyzumab (różne nazwy handlowe leków) stosowany w leczeniu pacjentów z zakrzepem żył siatkówki BRVO (zamknięcie gałęzi żyły głównej) i CRVO (zamknięcie żyły głównej)

W aptece dostępny ma być także lek na nadciśnienie tętnicze Tolutris (telmisartan + amlodypina + hydrochlorotiazyd) refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach i lek Vabinxo (walsartan + indapamid) – także we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach.

Na listę refundacyjną wpisano leki o ugruntowanej skuteczności: stosowane w nadciśnieniu tętniczym Iporel (klonidyna) i Zofenil (zofenopril), a także stosowane w zaburzeniach rytmu serca Flecainide acetate Holsten (flekainid).

Zmiany w programach lekowych od 1 kwietnia

Zmiany dotyczą też programów lekowych. W programie B.25, czyli leczenia pacjentów z mukopolisacharydozą typu II (zespół Huntera) zniesione zostało kryterium wiekowe stosowania idursulfazy. W programie B.29, czyli leczenia chorych na stwardnienie rozsiane, od 1 kwietnia będą ujednolicone kryteria kwalifikacji kladrybiny podobnie jak dla pozostałych leków stosowanych w pierwszej linii postaci rzutowo-remisyjnej stwardnienia rozsianego (RRMS).

W programie B.59, czyli leczenia chorych na czerniaka skóry lub błon śluzowych, możliwe będzie stosowanie niwolumabu w leczeniu adjuwantowym czerniaka w stopniu zaawansowania IIB i IIC.

W programie lekowym B.70, czyli leczenia pacjentów z chorobami siatkówki, zmieniono częstość podawania farycymabu: czas trwania fazy nasycającej skróci się z czterech miesięcy do trzech miesięcy.

W programie B.96, czyli leczenia chorych z nocną napadową hemoglobinurią (PNH), skrócono obowiązek podawania leku w ośrodku do trzech pierwszych podań, co umożliwi szybsze stosowanie leku w warunkach domowych oraz opcjonalne wykonywanie trepanobiopsji.

Poradnik Zdrowie Google News

W programie B.139, czyli leczenia pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi układu pokarmowego z zastosowaniem radiofarmaceutyków zmieniono znacznik stosowany w diagnostyce i kryteria kwalifikacji w zakresach czasu oceny stopnia zaawansowania choroby z zastosowaniem badań obrazowych.

W programie lekowym B.155, czyli leczenia chorych z nerwiakowłókniakami splotowatymi w przebiegu neurofibromatozy typu 1 (NF1), wydłużono okres wykonywania wolumetrycznego MRI w pierwszych dwóch latach do sześciu miesięcy.

W programie B.119 zmieniono kategorię dostępności dla substancji czynnej sorafenib stosowanej w leczeniu zróżnicowanego raka tarczycy, z programu lekowego na katalog chemioterapii.

Zmiany w refundacji aptecznej

Zmiany w refundacji aptecznej dotyczą brzmienia wskazań dla lurazydonu oraz brexpiprazolu. Od 1 kwietnia jest to: schizofrenia u pacjentów od 13. roku życia po nieskuteczności lub w razie przeciwwskazań do terapii co najmniej jednym lekiem przeciwpsychotycznym II generacji.

W przypadku metylfenidatu we wskazaniu refundacyjnym w zakresie psychoterapii jako elementu opieki kompleksowej nad pacjentem z ADHD na: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, wg ICD-10 F90) wyłącznie jako element kompleksowego (zawierającego oddziaływania psychospołeczne) leczenia u dzieci powyżej szóstego roku życia.

Z kolei w przypadku haloperidolu w postaci doustnej pozostawienie wskazania: choroby psychiczne lub upośledzenie umysłowe oraz wskazania pozarejestracyjnego pn. choroba Huntingtona.(PAP)