Rewolucja w realizacji recept. Zmiany już od 20 lipca

2024-07-18 14:21

Co rusz pojawiają się jakieś nowe informacje na temat realizacji recept. Wiąże się to oczywiście z nowelizacją różnych przepisów. Tym razem nadchodzące zmiany przyniosą sporą ulgę wielu pacjentom, którzy wcześniej nie mogli wykupić leków choćby przez nieczytelne zapisy.

Rewolucja w realizacji recept. Zmiany już od 20 lipca

i

Autor: Fot. Getty Images

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept już niebawem w życie wejdą nowe zasady. Dzięki nim brak określonych danych na recepcie nie będzie przeszkodą do jej realizacji. Poniżej podajemy niezbędne szczegóły.

Jak powinna wyglądać poprawnie wypełniona recepta

Zmiany w realizacji recept. Udogodnienia dla pacjentów

W §8 rozporządzenia Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 487, 1734 i 2372) wprowadzono zmiany dotyczące różnych braków formalnych na wystawionej recepcie. Otóż jeśli pacjent otrzyma receptę, na której informacje o dawkowaniu umieszczono w sposób błędny, nieczytelny lub niezgodny z przepisami zawartymi w artykule 96. Prawo farmaceutyczne, nie będzie to podstawą do odrzucenia realizacji. 

A zatem pacjent, otrzymując receptę z wadami, wciąż może wykupić poszczególne produkty, korzystając z wiedzy i uprawień farmaceuty, który określi postać i dawkę:

  • produktu leczniczego,
  • środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
  • wyrobu medycznego.

Ponadto farmaceuta ma prawo wydać dwa razy więcej opakowań jeżeli na recepcie nie podano wymagań dotyczących dawkowania.

- Osoba wydająca wydaje ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w czterech najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie, a w przypadku produktu, środka lub wyrobu podlegającego refundacji, albo w czterech najmniejszych opakowaniach dostępnychw obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku pozostałych produktów, wyrobów lub środków - brzmi fragment zmienionego pkt. 4 wskazanego wyżej rozporządzenia.

Leki recepturowe i stosowane na skórę. Zmiany od 20 lipca

Nowe zasady przewidują także, że w przypadku leku recepturowego farmaceuta może wydać maksymalnie podwójną ilość leku. Dodatkowo, przepisy obowiązujące od 20 lipca określają, że jeżeli dany produkt przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego, czyli aplikowania na skórę i został przepisany w większej ilości niż podwójna, to farmaceuta może wydać całą przepisaną ilość.

Zasada ta obowiązuje nawet jeśli nie określono sposoby dawkowania, ale pod warunkiem, że widnieje częstotliwość stosowania wyrobu. Zmiany te obejmują także wyrób medyczny dłużący do diagnostyki in vitro. Jeżeli lekarz wypisał w ilość przekraczającą cztery opakowania, to farmaceuta może wydać całość pod tymi samymi warunkami co w przypadku leku recepturowego opisanego powyżej.

Sonda
Zdarzyło ci się korzystać z recepty farmaceutycznej?

Nowe uprawnienia przy realizacji recept. Ważne wyjątki

Choć nowe zasady zdecydowanie pomogą uniknąć wielu problemów, to jednak należy wspomnieć, że nie obejmują wszystkich produktów. Nowe brzmienie pkt 4 przewiduje wyłączenia od opisanych zasad.

- Nie mają zastosowania do recepty, na której przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową, w stosunku do których sposób dawkowania musi być wpisany na recepcie zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii – brzmi treść nowelizacji przepisów.

Z rozporządzenia wynika, że jeśli wymóg nie zostanie spełniony, farmaceuta nie może wydać żadnej ilości produktu zawierającego ww. substancję.

Na recepcie nie ma ilości? Przypominamy ważne informacje

Choć wprowadzone zmiany realizacji recept obejmowały kilka kluczowych kwestii, to jednak od 2023 roku obowiązują zasady, o których nie każdy pamięta. Dlatego przypominamy parę istotnych kwestii. A zatem:

  • w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego osoba wydająca uznaje, że chodzi o jedno najmniejsze opakowanie określone w wykazie,
  • w przypadku produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych niepodlegających refundacji farmaceuta może wydać jedno najmniejsze opakowanie dostępne w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, przy czym określono sposób dawkowania i okres stosowania przyjmuje się obliczoną na tej podstawie ilość, jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę,
  • w przypadku leku recepturowego farmaceuta przyjmuje ilość odpowiadającą jednemu ryczałtowi, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji.

Zaznaczamy, że jeśli na danej recepcie wskazano więcej niż jeden kod uprawnienia dodatkowego, a każde z tych uprawnień może mieć zastosowanie do danego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tej recepcie, to farmaceuta wydaje, go wydaje się zgodnie z uprawnieniem dodatkowym wskazanym na recepcie, z którego wynika najniższa wysokość dopłaty pacjenta.