Sfałszowany silny lek przeciwbólowy trafił na rynek. WHO: może zagrażać życiu

2024-08-07 10:08

Światowa Organizacja Zdrowia wystosowała ostrzeżenie w sprawie produktu medycznego. Alert dotyczy całej Europy. Chodzi o jedną partię sfałszowanego silnego leku przeciwbólowego. Nawet w małych dawkach może on zagrażać życiu.

Sfałszowany silny lek przeciwbólowy trafił na rynek. WHO: może zagrażać życiu

i

Autor: fot. Getty Images Sfałszowany silny lek przeciwbólowy trafił na rynek. WHO: może zagrażać życiu

W tzw. nieuregulowanym łańcuchu dostaw wykryty został sfałszowany produkt - poinformowała Fińska Agencja Leków (FIMEA). Agencja zgłosiła ten fakt już w lipcu do Światowej Organizacji Zdrowia. Alert dotyczy produktu medycznego i odnosi się do jednej partii sfałszowanego chlorowodorku oksymorfonu 40 mg.

Sfałszowany lek wykryty w Europie. WHO wystosowało alert

Według informacji podanej przez WHO, lek imituje produkt wprowadzony na rynek przez  firmę AUROLIFE PHARMA LLC. Producenci potwierdzili, że wyrób medyczny będący przedmiotem alertu jest podrobiony i nie został wyprodukowany przez nich samych. 

Lek został celowo zaprojektowany w taki sposób, aby naśladować leki zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków i sprzedawane jako Oxymorphone Hydrochlorid.

Oryginalny lek stosuje się w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu. Co więcej, stosowany jest również jako środek uspokajający przez operacjami, w celu znieczulenia podczas operacji czy porodu, oraz w leczeniu lęku wywołanego przez niektóre schorzenia.

Podrobiony lek zawiera jednak niezgłoszoną substancję – metonitazenę, której stosowanie niesie za sobą ogromne ryzyko dla zdrowia ludzi. Wszystko przez wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, nawet przy stosowaniu niewielkich dawek.

Zaburzenia snu, problemy z pamięcią, silny ból. Tak może objawiać się jedna z najbardziej tajemniczych chorób

Metonitazen - co to jest? Nawet małe dawki mogą zaszkodzić

Metonitazen to silny, psychoaktywny, syntetyczny lek opioidowy. Nie ma on oficjalnie uznanego lub autoryzowanego zastosowania medycznego czy terapeutycznego. Co więcej, objęty jest międzynarodową kontrolą jako narkotyk z Wykazu I - zgodnie z zaleceniami Komitetu Ekspertów WHO ds. Uzależnień od Narkotyków z 2021 r. 

Już niewielkie dawki mogą skutkować działaniami niepożądanymi takimi, jak depresja oddechowa, uzależnienie czy silne uspokojenie. Przedawkowanie tej substancji może być śmiertelne.

Matonitazen wywołuje podobne efekty co opioidy. Organizacja poinformowała, że WHO zaleca wzmożony nadzór i staranność w łańcuchach dostaw w krajach i regionach, w których mogą pojawić się sfałszowane produkty.

Podkreślono również, że zaleca się wzmożony nadzór nad rynkiem nieformalnym/nieregulowanym. WHO powinno być poinformowane natychmiastowo, jeśli produkt zostanie wykryty.

Sfałszowany lek. W ten sposób go rozpoznasz

Skąd wiedzieć, czy mamy do czynienia z podrobionym lekiem? Aby go zidentyfikować, należy sprawdzić:

  • Etykietę – sfałszowana wersja nie ma kodu kreskowego na butelce. 
  • Fałszywa wersja będzie miała etykietę 40 mg. Prawdziwy lek sprzedawany jest w dawkach 5 mg i 10 mg.
  • Fałszywa wersja nie będzie miała wytłoczonych liter/cyfr.

Leki, przez które możesz przytyć