Podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos wyjaśnił, czym są leki o ugruntowanej skuteczności klinicznej i wskazał, że choć obecnie sporządzono listę medykamentów kardiologicznych, to niebawem pojawi się lista leków onkologicznych. Sprawdzamy jakie korzyści dla pacjentów wynikają z nowego rozwiązania.
Leki kardiologiczne o ugruntowanej skuteczności. Co to takiego?
W celu lepszego zrozumienia tematu wiceminister zdrowia Marek Kos wyjaśnił definicję leków o ugruntowanej skuteczności. Wskazał, że są to medykamenty, których skuteczność oraz bezpieczeństwo zostało potwierdzone na drodze badań klinicznych, a także przez długi okres stosowania w praktyce medycznej.
Ponadto ich skuteczność i bezpieczeństwo oceniono na podstawie dowodów naukowych oraz danych empirycznych. A zatem podmioty odpowiedzialne, których technologie znajdują się na liście mogą ubiegać się o objęcie refundacji korzystając z systemu SOLR.
Jeżeli mamy bardzo skuteczny lek, stosowany od kilku, lub kilkunastu lat i ma on odpowiedniki, to okazuje się, że producenci tych leków nie składają wniosków refundacyjnych ze względu na to, że jest to kosztowne i długotrwałe. Stąd ich leki nie są objęte refundacją
- wyjaśnia Marek Kos.
Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że celem resortu jest takie działanie, aby leki, które wyszły już z okresu ochrony i posiadają swoje odpowiedniki generyczne, mogły być szeroko stosowane przez pacjentów. Tego typu preparaty są skuteczne a co więcej tańsze, więc powinny wejść na listę leków objętych refundacją.
Tańsze leki na serce i nadciśnienie. 14 nowych preparatów
W komunikacie Ministra Zdrowia w sprawie pierwszej listy leków o ugruntowanej skuteczności wskazano, że zgodnie z art. 30a ust. 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 930, z późn. zm.), a także pozyskaniu opinii Rady Przejrzystości, Konsultantów Krajowych z danej dziedziny medycyny oraz Rzecznika Praw Pacjenta przygotowano listę leków kardiologicznych, która będzie objęta refundacją.
Poniżej wskazujemy szczegóły dotyczące rodzaju substancji czynnej oraz typów schorzeń, których leczenie odbywa się z użyciem wskazanych leków:
- Atenololum - nadciśnienie tętnicze, niewydolność mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca
- Chlortalidonum - nadciśnienie tętnicze
- Clonidinihydrochloridum - nadciśnienie tętnicze
- Dabigatranum etexilatum - profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową
- Digoxinum - zaburzenia rytmu serca, niewydolność mięśnia sercowego
- Eplerenonum - niewydolność mięśnia sercowego
- Flecainidi acetas - zaburzenia rytmu serca
- Labetalolum - nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą
- Methyldopum - nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą
- Nifedipinum - nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą
- Rivaroxabanum - profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową
- Torasemidum - niewydolność mięśnia sercowego
- Trimetazidini dihydrochloridum - niewydolność mięśnia sercowego
- Zofenoprilum calcicum - nadciśnienie tętnicze
Resort zdrowia wskazuje, że wymienione wyżej 14 rodzajów leków wybrano spośród niemal 3 tys. propozycji. Podmioty odpowiedzialne mogę w szybkim trybie składać wnioski o refundację, aby poszerzyć dostępność leków kardiologicznych o niższej cenie i udowodnionej skuteczności.
Z danych wynika, że tylko w 2023 roku aż 3,5 mln pacjentów zrealizowało recepty na preparaty zawierające ww. substancje czynne, a co więcej ich wartość przekroczyła 1,64 mld zł. Najnowsze rozwiązanie to oszczędność dla pacjentów, ale i dla firm.