Główny Inspektorat Farmaceutyczny każdego tygodnia opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych.
W najnowszym raporcie dostępności produktów leczniczych w Polsce z dnia 10 stycznia 2025 roku dowiadujemy się, jak wygląda zestawienie będące efektem analizy dostępnych dla GIF źródeł ze wszystkich poziomów dystrybucji, jak apteki ogólnodostępne, szpitale, hurtownie oraz informacji od podmiotów odpowiedzialnych.
Utrudniona dostępność leków. Gdzie mogą być braki?
Jak możemy się dowiedzieć, w dalszym ciągu utrudniona będzie dostępność produktu, który zawiera substancję czynną levodopum + carbidopum (stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona i zespołu Parkinsona) w dawce 100 mg + 25 mg. Wszystko spowodowane jest tym, że przedłuża się czasowe wstrzymanie go do obrotu przez podmiot odpowiedzialny. Obecnie termin powrotu zapowiedziany jest na 10 marca 2025 roku.
Również obserwowany jest obecnie wzrost zapotrzebowania na antybiotyki dla pacjentów dorosłych. Utrzymuje się w związku z tym utrudniona dostępność do antybiotyków z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych, oraz granulatu do sporządzania zaw. doustnej w dawce 250 mg/ml.
Możliwe utrudniona dostępność. Wszystko przez duże zapotrzebowanie
Na produkty z substancją czynną oseltamivirum (leki przeciwwirusowe stosowane głównie w leczeniu i profilaktyce grypy typu A i B) wciąż zauważalne jest duże zapotrzebowanie, co może niestety skutkować z trudnością jeśli chodzi o dostęp do konkretnych pozycji.
Choć obecnie obserwowany jest niewielki spadek wystawionych opakowań, to jednak planowane na styczeń dostawy mogą nie być wystarczające do pokrycia zapotrzebowania, które obecnie jest wysokie.
Jak również możemy przeczytać w zestawieniu Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, analiza produktów sezonowych, które zawierają substancje czynne takie jak między innymi:
- carbocisteinum (choroby układy oddechowego),
- fluticasoni propionas (miejscowe działanie przeciwzapalne),
- ibuprofenum (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny),
- mometasoni furoas (alergiczne choroby skóry),
- paracetamolum (ból i gorączka)
wykazała, że w większości te produkty są dostępne.
Jeśli jednak chodzi o utrudnienia to obserwowane są one w dostępności o aerozoli wziewnych z substancją czynną salbutamolum oraz fluticasoni propionas 125 mcg/dawka inh. w op. po 60 dawek.