W tych krajach leki z Polski są zakazane. Lepiej sprawdź, zanim polecisz na wakacje

2024-07-17 3:10

Planujesz podróż za granicę i zażywasz leki na stałe, albo chcesz zabrać ze sobą leki, które mogą być potrzebne doraźnie? Przed wylotem warto zapoznać się z zasadami przewozu leków, ponieważ przepisy w poszczególnych krajach mogą się różnić, zwłaszcza poza Unią Europejską. Dowiedz się, jakie są zasady, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku. Poznaj również najważniejsze wskazówki dotyczące przewozu leków w bagażu podręcznym i rejestrowanym, a także jakie dokumenty warto mieć przy sobie podczas podróży.

W tych krajach leki z Polski są zakazane. Lepiej sprawdź, zanim polecisz na wakacje

i

Autor: Getty Images W tych krajach leki z Polski są zakazane. Lepiej sprawdź, zanim polecisz na wakacje

Czy w wakacje można wywieźć leki za granicę? 

To, jak podróżować z lekami, nie jest to oczywiste, ponieważ przepisy w poszczególnych krajach mogą się różnić, szczególnie poza Unią Europejską. Oznacza to, że musimy znać: zasady wywozu leków z Polski oraz zasady wwozu leków do kraju docelowego

Przepisy mówią jasno: leki na własny użytek można wywieźć z Polski, ale są wyjątki od tej reguły. Takie wyjątki to m.in. środki odurzające, psychotropowe lub substancje będące prekursorami środków odurzających. W takich przypadkach wymagana jest dokumentacja medyczna i zaświadczenie wydane przez GIF.

Warto mieć na uwadze fakt, że przepisy regulują również możliwość wwozu i wywozu leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski lub innego kraju.

W związku z dynamicznymi zmianami na rynku farmaceutycznym, należy śledzić bieżące komunikaty dotyczące ograniczeń dostępności i wywozu leków. 

Lazurowe jeziora w Polsce. Nie musisz jechać za granicę, by poczuć się luksusowo

Jakich leków nie można przewozić przez granicę? 

Leki zakazane w Turcji i Egipcie 

Wyjeżdżając, należy zweryfikować, jak przepisy innych krajów postrzegają leki dostępne w Polsce. I tak, na przykład do Turcji i Egiptu, zakazany jest wwóz leków z kodeiną, morfiną czy tramadolem.

Kodeina to składnik popularnych dostępnych w Polsce bez recepty leków na kaszel. Czyli fakt, że dany lek możemy wywieźć z Polski, nie jest równoznaczny z tym, że możemy go wwieźć do innego kraju.

Leki zakazane w Japonii 

Z kolei w Japonii, oprócz kodeiny, zakazana jest pseudoefedyna, składnik popularnych leków na grypę czy przeziębienie. Na środki przeciwbólowe z kodeiną trzeba mieć specjalne zezwolenie. Przewóz leków narkotycznych jest surowo zabroniony.

Leki zakazane w Kuwejcie, ZEA i Katarze 

W Katarze i Kuwejcie kontrolowane i zabronione są leki z kodeiną, morfiną, amfetaminą i alkoholem. Przywożąc inne leki, należy mieć zaświadczenia lekarskie potwierdzające konieczność ich stosowania.

Turyści lecący do Emiratów Arabskich powinni pamiętać o konieczności uzupełnienia przed wylotem elektronicznego formularza. Na cenzurowanym są tam leki m.in. z kodeiną i niektóre farmaceutyki stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych. 

Warto mieć na uwadze fakt, że ze względów kulturowych i religijnych, podobne ograniczenia mogą obowiązywać w innych krajach Bliskiego Wschodu.

Czy do Polski można przywieźć leki? 

Co jeśli kupimy leki za granicą? Można przywozić do 5 opakowań do Polski - takie ilości uważa się za ilość na własny użytek. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy omawiany preparat w ogóle można wywozić z innego kraju.

„Ministerstwo Zdrowia zaleca daleko posuniętą przezorność w kwestii przewożenia leków z Polski na terytorium innego państwa (do którego się udajemy), zwłaszcza dotyczy to państw Afryki i Azji” - czytamy na rządowych stronach.

Jak podróżować z lekami za granicę? 

W podróży warto mieć dokumentację medyczną, potwierdzającą potrzebę zażywania i posiadania przy sobie danego leku. Niektóre linie lotnicze stosują również własne formularze, które należy uzupełnić, zabierając leki na pokład.

W niektórych przypadkach potrzebne jest nie tylko samodzielne uzupełnienie, ale również wypełnienie druku przez lekarza. Co istotne, dla ułatwienia komunikacji międzynarodowej, zaleca się wypełnienie takich dokumentów po angielsku.

W związku z tym, warto przed podróżą ustalić sposób przewozu potrzebnych leków, aby w ostatniej chwili nie mieć problemu ze znalezieniem osoby, która taki dokument podpisze. 

CZYTAJ TEŻ: Jak kupować leki za granicą? Wbrew pozorom to nie zawsze proste

Przelot z lekami za granicę 

W szczególności zgłoszeniu przy przelocie podlegają leki wymagające iniekcji za pomocą igieł, które mogą być traktowane jako ostre narzędzia, a jak wiadomo, z ostrymi narzędziami z uwagi na bezpieczeństwo pasażerów, nie można wchodzić na pokład.

Natomiast nie zaleca się również przewozić leków w bagażu w luku bagażowym, bo może to generować trudności w razie zaginięcia bagażu. Dlatego rozsądniejsze jest włożenie leków do bagażu podręcznego i przelot z odpowiednimi dokumentami.

Niezależnie od rodzaju leków, powinny być one w oryginalnym opakowaniu. Wyjmując leki z oryginalnych blistrów, narażamy się na problemy przy wylocie, kontrolę i możliwość zatrzymania leków przez służby celne na lotnisku.

Jeśli chodzi o przelot, to syropy są objęte takimi samymi przepisami, jak inne substancje o konsystencji płynnej, kremowej lub żelowej. Na pokład możemy wnosić buteleczki o pojemności maksymalnie 100 ml. Natomiast większe butelki z płynami można mieć w bagażu rejestrowanym.

CZYTAJ TEŻ: Leczenie na NFZ za granicą? Oto jakie warunki musisz spełnić

Na stronie GIF znajdziemy również formularze, które powinny być wypełnione przez pacjenta i personel medyczny w przypadku przewozu środków odurzających czy psychotropowych.

Z uwagi na dynamiczne zmiany w legislacji dotyczącej leków, należy zawsze potwierdzać informacje związane z przewozem leków przed wylotem.

Jakie leki wziąć na wyjazd za granicę 

Co wziąć ze sobą? Niezależnie od kierunku podróży, warto zaopatrzyć się w plastry, bandaż, gazę, preparaty do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, przeciwhistaminowe, przeciwwymiotne, termometr.

Ustalmy też zakres posiadanej polisy, rozszerzmy ją w razie potrzeby o choroby przewlekłe, pamiętajmy o karcie EKUZ. I dbajmy o siebie, żeby nie musieć korzystać ani z leków, ani z polisy.

Listen on Spreaker.