Wstrzymany obrót leku. Stosowany jest przy chorobie Parkinsona

2024-12-31 10:21

Obrót leku Aropilo została tymczasowo wstrzymany przez podmiot odpowiedzialny, jakim jest firma Vipharm. Lek ten stosowany jest w leczeniu choroby Parkinsona i zawiera ropinirol, który pomaga łagodzić objawy towarzyszące chorobie.

Firma wstrzymała lek z obrotu. Powód decyzji pozostaje tajemnicą

i

Autor: fot. Getty Images Firma wstrzymała lek z obrotu. Powód decyzji pozostaje tajemnicą

Lek Aropilo wstrzymany w obrocie. Stosuje się go do łagodzenia objawów choroby Parkinsona

Firma Vipharm tymczasowo wstrzymała obrót leku Aropilo. Choć nie podano powodu decyzji, wiadomo, że jest on wstrzymany do dnia 31 marca 2025 roku.

Lek Aropilo stosowany jest w leczeniu choroby Parkinsona. Jego substancją czynną jest ropinirol, który należy do grupy leków zwanych agonistami dopaminy. Działają one w mózgu podobnie do naturalnej substancji zwanej dopaminą. 

Aropilo pomaga złagodzić objawy choroby Parkinsona właśnie dzięki temu działaniu ropinirolu. Co więcej, stosowany jest również w leczeniu zespołu Ekboma, czyli zespołu niespokojnych nóg o nasileniu od umiarkowanego po ciężkie. 

Lek ten ma również działania niepożądane. Do bardzo częstych zalicza się omdlenia, senność i nudności. Wśród częstych wymieniane są: omamy, wymioty, zawroty głowy, zgaga, ból brzucha, obrzęk dłoni, nóg i stóp.

Leku nie powinno się stosować: 

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na ropinirol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • jeśli u pacjenta występuje poważna choroba nerek
  • jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Poradnik Zdrowie Parkinson

Choroba Parkinsona. Wczesne objawy są niecharakterystyczne

Choroba Parkinsona określana również potocznie po prostu Parkinsonem, jest chorobą neurodegradacyjną układu pozapiramidowego, który odpowiada za ruchy całego ciała. Dochodzi w niej do uszkodzenia komórek tego układu.

Z tego powodu objawy tej choroby są powiązane w głównej mierze z zaburzeniami motoryki, jak spowolnienie ruchowe, występowanie drżenia mięśni oraz niestabilność postawy.

Schorzenie to ma niestety charakter postępujący, co oznacza, że z czasem odpowiedź na leki staje się coraz słabsza, a objawy stale narastają. Wczesne objawy Parkinsona są mało charakterystyczne. Jednym z nich może być zaburzenie węchu, po czym następują zaburzenia sny, stany depresyjne i zaparcia. 

Jako że te objawy są niecharakterystyczne, rozpoznanie choroby parkinsona następuje zazwyczaj dopiero kiedy pojawiać się zaczną typowe zaburzenia motoryczne. Jednym z typowych objawów tej choroby jest bradykinezja, czyli powolne wykonywanie wszystkich ruchów.

Wymienia się również drżenie i sztywność mięśni oraz zaburzenia postawy. Wraz z rozwojem choroby u pacjentów pojawiać się mogą również zaburzenia psychiatryczne.

Zobacz także: Choroba Parkinsona – 10 ćwiczeń, które poprawią twoją sprawność