Z aptek w całej Polsce znikają popularne plastry. "Rygor natychmiastowej wykonalności"

2024-12-10 13:40

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z rynku popularnych plastrów rozgrzewających. W uzasadnieniu podkreślili, że sugerują one działanie lecznicze, co jest niezgodne z definicją kosmetyku.

Popularne plastry wycofane. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności

i

Autor: fot. Getty Images Popularne plastry wycofane. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie Polski produktu, który oferowany jest do ogólnodostępnej sprzedaży pod nazwą "Hot Pepper plaster rozgrzewający". Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Ntrade.

GIF wycofuje produkt z obrotu. Wszystko przez opis

Powodem decyzji jest fakt, że produkt ten spełnia wymagania definicyjne produktu leczniczego, jednakże nie został on dopuszczony do obrotu pod tym kątem.

Zarówno prezentacja, jak i wskazania tego produktu sugerują działanie lecznicze. Producent deklaruje działanie zarówno rozgrzewające, jak i przeciwbólowe, które jest niezgodne z definicją kosmetyku.

W składzie plastra znajdziemy substancje pod nazwą czynna kapsaicyna, która ma zastosowanie w produkcie leczniczym dopuszczonym do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydawanym na receptę.

W komunikacie GIF możemy przeczytać, że prezentacja powyższego produkty na stronach internetowych zawiera w opisie wskazania przypisane produktom leczniczym. Oznacza to, że produkt ten powinien posiadać aktualne pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Nowe karetki dla Warszawy. Sprzęt robi wrażenie

Rygor natychmiastowej wykonalności. Produkt wycofany z obrotu

Produkt "Hot Pepper plaster rozgrzewający" nie został w Polsce dopuszczony na zasadach opisanych powyżej. Sprzedawany był on jako kosmetyk. Stanowi więc produkt leczniczy niedopuszczony do obrotu, a jednak został do niego wprowadzony i sprzedawany ogólnodostępnie.

Warto podkreślić, że produkty, które jednocześnie spełniają kryteria produktu leczniczego (przez obecność i właściwości substancji czynnej i przeznaczenie), jak i kosmetyku, to zastosowanie mają przepisy u.p.f. na co wskazuje art. 3a u.p.f.

Wyżej wymieniony produkt nie został w ten sposób dopuszczony do obrotu, w związku z czym został on z niego wycofany. Decyzja o wycofaniu otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności.

Należy mieć na uwadze, że do ogólnodostępnej sprzedaży i zastosowania dopuszczone są jedynie produkty lecznicze, które w procesie rejestracji zostały pozytywnie ocenione pod względem bezpieczeństwa ich stosowania oraz właściwie oznakowane, a ich zakup dozwolony jest jedynie w autoryzowanych, uprawnionych do tego źródłach

- czytamy na stronie gov.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: