Rekordowe podwyżki akcyzy na tytoń i e-papierosy. Wkrótce wzrośnie o 150 proc.

2024-07-17 5:13

Przedsiębiorcy spotkali się w Ministerstwie Finansów, gdzie zostali poinformowani o planowanych zmianach. Według informacj, mają one dotyczyć akcyzy na papierosy i inne wyroby tytoniowe. Resort planuje rekordowe podwyżki w 2025 roku. Na tym jednak nie koniec.

Rekordowe podwyżki akcyzy na tytoń i e-papierosy. Wkrótce wzrośnie o 150 proc.

i

Autor: fot. Getty Images Rekordowe podwyżki akcyzy na tytoń i e-papierosy. Wkrótce wzrośnie o 150 proc.

Paczka za co najmniej 20 zł. Podwyżki akcyzy w 2025 roku będą szokować

Już od wielu tygodni szefowa resortu zdrowia zapowiadała zmiany w podatku akcyzowym. Jednak nikt nie spodziewał się tego, jak wysokie będą te podwyżki. Jak można się dowiedzieć, akcyza na same e-papierosy wzrośnie już w 2025 roku o 75 procent. Podwyżki mają jednak dotyczyć wszelkich wyrobów tytoniowych.

Przedsiębiorcy spotkali się z Ministerstwem Finansów we wtorek 9 lipca. Wówczas mieli oni usłyszeć konkretne kwoty. Jak można się dowiedzieć, w przyszłym roku akcyza wzrośnie o:

 • 25 proc. na papierosy
 • 38 proc. na tytoń do papierosów
 • 50 proc. na wyroby nowatorskie
 • 75 proc. na e-papierosy

Według wyliczeń "Faktu", takie podwyżki mają sprawić, że w 2025 roku nie będzie można w Polsce kupić paczki papierosów tańszej niż 20 zł.

Choć przedsiębiorcy doceniają, że doszło do spotkania z nimi, nie są w stanie ukryć zdziwienia, jak wysokie mają być koszty. Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, który uczestniczył w spotkaniu przyznał, że ustalona i zapisana w ustawie mapa akcyzowa wydawała się być utrzymywana. Teraz jednak okazuje się, że tak się nie stanie, co jest dla wszystkich niemałym zaskoczeniem. 

Łukasz Kozłowski przypomniał również, że nie dotrzymany został pkt. 11 umowy koalicyjnej mówiący, że zmiany w podatkach będą wprowadzane z co najmniej 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Dodatkowo opodatkowane akcyzą mają być urządzenia do podgrzewania tytoniu i vapowania

Wieczorny Express papierosy, uzależnienia

Podwyżki w 2026 i 2027 roku. Będzie jeszcze drożej

Na 2025 roku podwyżki jednak mają się nie skończyć. Przygotowane zostały również na lata 2026-2027. Jak podaje "Fakt" w 2026 roku podwyżki mają wynosić:

 • na papierosy 20 proc.,
 • na tytoń do palenia 30 proc.,
 • na wyroby nowatorskie 20 proc.,
 • na e-papierosy 50 proc.

Natomiast w 2027 roku akcyza wzrośnie:

 • na papierosy o 15 proc.,
 • na tytoń do palenia o 22 proc.,
 • na wyroby nowatorskie o 15 proc.,
 • na e-papierosy o 25 proc.

Jeszcze w czerwcu tego roku w założeniach projektu budżetu państwa na 2025 rok, które przedstawił rząd nie było słowa o tym, jak wysoka będzie podwyżka akcyzy. 

Szymon Parulski, doradca podatkowy powiedział, że ministerstwo stara się proporcjonalnie dociążyć wszystkie podmioty. Jednak skala podwyżek jest szokująca, ponieważ nawet nominalnie niższa podwyżka akcyzy przy już wysokiej stawce będzie powodować, że wzrosty cen będą dla klientów drastyczne.

Warto jednak zaznaczyć, że resort finansów liczy się z tym, że wzrośnie szara strefa po podwyżkach na papierosy i artykuły tytoniowe. 

Co więcej, na podwyżce akcyzy na papierosy i e-papierosy się nie skończy. Już w przyszłym tygodniu resort finansów planuje kolejne spotkanie. Na nim ma być omówiona kwestia podwyżek akcyzy na alkohol.

Sonda
Czy tytoń i alkohol powinny być droższe?