Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje określonej grupie, a jego celem jest pokrycie kosztów wynikających z konieczności sprawowania opieki nad chorym lub starszym człowiekiem. Obecnie wysokość świadczenia wynosi nieco ponad 200 złotych i wypłacana jest każdego miesiąca. Jest jednak szansa na podwyżkę.
Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 2024. Komu przysługuje świadczenie?
Przypominamy, że obecna wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie. A zatem trudno uznać, by w obliczu obecnych cen taka suma mogła w jakikolwiek sposób odciążyć niepełnosprawnych i seniorów.
Otóż jak powszechnie wiadomo, zasiłek ten przysługuje następującym grupom:
- niepełnosprawne dzieci,
- osoby z niepełnosprawnością powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobom niepełnosprawnym powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
- seniorom powyżej 75 roku życia.
Grupa wąska, pieniędzy niewiele a potrzeby ogromne. Tak w skrócie można by opisać realia, z którymi mierzą się pobierający świadczenie pielęgnacyjne. Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, choć zasiłek powinien być waloryzowany co trzy lata, to poprzedni rząd nie poczynił w tym kierunku żadnych kroków. A zatem już 6 lat beneficjenci tej formy wsparcie otrzymują zaledwie nieco ponad 200 złotych.
CZYTAJ TEŻ: Są unijne pieniądze na leczenie zębów. Ten program pomoże wielu Polakom
Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny 2024? Niewielkie kwoty
Wskazany wyżej portal prawniczy zaznacza, że obecny rząd musi do 15 sierpnia podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wysokości zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli zapadnie decyzja na korzyść świadczeniobiorców, to informacje na ten temat zostaną opublikowane w formie obwieszczenia na urzędowym portalu "Monitor Polski".
Jak wskazują specjaliści, warto zachować ostrożny optymizm, bo samo przystąpienie do weryfikacji wysokości świadczenia nie przesądza decyzji o jego waloryzacji. A zatem kwota ostatecznie może pozostać bez zmian.
Niemniej jeszcze w ubiegłym roku wnioskowano, by zasiłek pielęgnacyjny został zwaloryzowany o kwotę 100 złotych. Jeżeli obecny rząd przychyli się do tej propozycji, to ostatecznie w ręce niepełnosprawnych i seniorów trafi 315,94 zł miesięcznie, czyli namacalnie nic. Nie wiemy jednak jaka będzie ostateczna decyzja, więc na rozwój wydarzeń należy zaczekać do połowy sierpnia. Będziemy monitorować tę sprawę.