Czy dostanę odszkodowanie za błędy medyczne? Rozwiąż test Rzecznika Praw Pacjenta

2024-08-23 9:44

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych budzi spore zainteresowanie wśród pacjentów, którzy z winy personelu medycznego doznali uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie może dostać także rodzina, która straciła bliską osobę przez błąd medyczny. Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje, że warto wcześniej wypełnić test i sprawdzić, czy mamy szansę na wypłatę zadośćuczynienia.

Czy dostanę odszkodowanie za błędy medyczne? Rozwiąż test Rzecznika Praw Pacjenta

i

Autor: Fot. Getty Images

Dzięki Funduszowi Kompensacyjnemu pacjent może w szybki i prosty sposób otrzymać gratyfikację finansową, jako forma zadośćuczynienia za błędy lub zaniechania medyczne. Rozwiązanie to odbywa się bez angażowania sądu, a zatem odpadają także koszty procesowe. Wystarczy spełniać kilka warunków i złożyć wniosek.

Odszkodowanie za śmierć dziecka

Kto dostanie odszkodowanie? Wypełnij ankietę

Rzecznik Praw Pacjenta stworzył specjalny test, który pomaga ocenić, czy pacjent lub jego rodzina mają szanse na otrzymanie odszkodowania. W tym celu wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Warto zaznaczyć, że test jest anonimowy, może go wykonać każdy. Nie podajemy żadnych danych personalnych, czy numeru PESEL. Pierwsze pytanie dotyczy miejsca, gdzie doszło do zdarzenia skutkującego szkodą. Do wyboru mamy szpital, zakład opiekuńczy, hospicjum, sanatorium, przychodnia, apteka, czy dom pomocy społecznej. 

Jednak wybierając inną placówkę niż szpital, od razu otrzymamy informację, że rekompensata za zdarzenie medyczne dotyczy wyłącznie pacjentów, którzy doznali rozstroju zdrowia lub śmierci na skutek hospitalizacji. 

Kolejną kwestią jest data. Rzecznik Praw Pacjenta pyta kiedy dowiedzieliśmy się o zdarzeniu, nie kiedy miało miejsce, ale kiedy pozyskaliśmy informacje o tym co się stało. Tu warto się zatrzymać, ponieważ, aby ubiegać się o odszkodowanie, wiedzę na temat zdarzenia pozyskaliśmy mniej niż rok temu. 

- Wniosek można złożyć w ciągu roku od dowiedzenia się o zdarzeniu medycznym, a jednocześnie nie później niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło to zdarzenie - brzmi komunikat ankiety, jeżeli jako odpowiedź wskażemy termin po upływie roku lub trzech lat.

Następny ważny krok to data zdarzenia. Naszym zadaniem jest wskazać, czy do sytuacji, która doprowadziła do rozstroju zdrowia, doszło przed 6 września 2023 roku, czy już po tej dacie. Wbrew pozorom to bardzo istotne, ponieważ świadczenie kompensacyjne przysługuje osobom, których zdarzenie medyczne miało miejsce po 6 września 2023 roku. Powód jest bardzo prosty, od tego momentu ustawa weszła w życie i zaczęło obowiązywać nowe prawo pozwalające na wypłatę odszkodowania.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Za co można dostać pieniądze?

Wypełniając tę prostą ankietę, przechodzimy do kwestii sytuacji, które pozwolą nam zawalczyć o odszkodowanie. Otóż Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje na kilka skutków zdarzeń medycznych, które uprawniają nas do otrzymania rekompensaty, a mianowicie:

Warto zaznaczyć, że inne okoliczności takie jak naruszenie dóbr osobistych, czy praw pacjenta bez uszczerbku na zdrowiu nie skutkuje przyznaniem zadośćuczynienia. Przedostatnim krokiem jest wskazanie, czy zdarzenie, do którego doszło w szpitalu, zostało już w jakiś sposób zrekompensowane, np. otrzymaliśmy odszkodowanie z polisy OC, sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody, lub toczy się postępowanie sądowe w tej sprawie. 

Jeśli tak, to musimy się liczyć z tym, że ubieganie się o pieniądze z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych jest bezcelowe. Rzecznik Praw Pacjenta informuje także, że należy pamiętać, iż nawet jeśli ankieta wskaże, że są przesłanki do starania się o odszkodowanie, to podstawowym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest ustalenie, że zdarzenia medycznego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć.

Zachęcamy jednak do samodzielnego wypełnienia ankiety dostępnej na stronie rzecznika: https://www.webankieta.pl/ankieta/1008152/czy-mam-prawo-do-swiadczenia-z-funduszu-kompensacyjnego-zdarzen-medycznych.html

Przypominamy, że składanie wniosku w wypłatę odszkodowania wiąże się z uiszczeniem należności w wysokości 300 złotych. Jeśli komisja uzna, że nie przysługuje nam zadośćuczynienie, to nie nie otrzymamy zwrotu wskazanej wyżej sumy.