Dodatkowe pieniądze do emerytury. Dostępne mają być dwa warianty

2024-07-19 7:28

Do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny skierowany został projekt ustawy dotyczący renty wdowiej. Jak można się z niego dowiedzieć, zdecydowano się na nałożenie kilku poprawek względem poprzedniej wersji. Dotyczą one uregulowania zaproponowanego zbiegu świadczeń. Jakie są najnowsze informacje na ten temat?

Dodatkowe pieniądze do emerytury. Dostępne mają być dwa warianty

i

Autor: fot. Getty Images Dodatkowe pieniądze do emerytury. Dostępne mają być dwa warianty

Przeszło 20 organizacji pracowało nad inicjatywą projektu obywatelskiego, jakim było wprowadzenie renty wdowiej. Dotyczy nowelizacji ustawy o emeryturach i rantach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i niektórych, innych ustaw.

Jak przypomina portal Infor.pl, sam projekt miał na celu wprowadzenie nowej reguły, która miałaby umożliwić połączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. 

Zmiany, które zostały zaproponowane, zakładają, że wysokość renty wdowiej nie modzie mogła przekraczać trzykrotności emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na tę chwilę, limit ten wynosi więc około 9800 złotych (kwota przeciętnej emerytury wynosi 3271,84 zł).

Dwa warianty renty wdowiej. Dostępny ma być kalkulator

Co więcej, renta wdowia, ma być dostępna w dwóch wariantach:

  • opcja pierwsza zakłada dodanie 50 proc. przysługującej emerytury do renty rodzinnej po zmarłym małżonku
  • opcja druga przewiduje dodanie 50 proc. renty rodzinnej do otrzymywanej emerytury lub innego świadczenia.

Na tym jednak nie koniec. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało również wprowadzenie specjalnego kalkulatora. Miałby on pomóc potencjalnym beneficjentom w oszacowaniu korzyści, jakie mogą płynąc z obu zaproponowanych wariantów.

Szok! Taką emeryturę dostanie Zenek Martyniuk. Kwota powala!

Model kroczący wypłaty świadczenia. Nie od razu 50 proc.

Wciąż jednak trwają prace w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny nad projektem dotyczącym renty wdowiej. Ma on również uwzględniać, w jaki sposób można dochodzić do pełnego świadczenia. 

W obecnym etapie legislacyjnym zaproponowany został model kroczący. Oznacza to, że dojście do pułapu 50 proc. świadczenia nie postępowałoby natychmiastowo, a było stopniowe. Co to jednak oznacza?

  • w okresie przejściowym osoba uprawniona przez pierwszych sześć miesięcy otrzymywałaby 15 proc. świadczenia,
  • przez kolejne sześć miesięcy - 20 proc.,
  • po roku - 50 proc.

Kiedy renta wdowia wejdzie w życie? To może się stać w tym roku

Jak wskazuje MRPiPS na ten moment istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenia ranty wdowiej jeszcze w tym roku. Wszystko dlatego, że zapewniono już środki na ten cel. Według szacunków Ministerstwa, na początkach działania ustawy, na wypłatę świadczeń trzeba będzie przeznaczyć od 8 do 10 mld zł rocznie. 

Resort przekazał również, że obecnie jest około 600 tysięcy osób, które pobierają emeryturę i mają zawieszone renty rodzinne - co w skrócie oznacza, że nie mogą ich otrzymać. MRPiPS szacuje, że po wejściu przepisów o rencie wdowiej, duża część z tych osób będzie chciała złożyć wniosek o wypłatę połączonych świadczeń.

Cała inicjatywa ma na celu poprawienie sytuacji finansowej seniorów po stracie współmałżonka - wyjaśnia Infor.pl. Wszystko dzięki eliminacji konieczności wyboru jednego świadczenia.

Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?