Nowe dodatkowe 2 dni urlopu prawie dla każdego. Wykorzystasz je w tych sytuacjach

2024-05-23 10:14

Każdy dodatkowy dzień wolny to świetna wiadomość. Zwłaszcza, jeśli nie zostało w puli zbyt wiele. Okazuje się, że od 26 kwietnia 2023 roku mamy prawo do dodatkowych 16 godzin, czyli 2 dni wolnego od pracy. Co więcej, z nowych przywilejów może skorzystać niemal każdy, a wielu z nas wciąż o tym nie wie.

Nowe dodatkowe 2 dni urlopu prawie dla każdego. Wykorzystasz je w tych sytuacjach

i

Autor: Fot. Getty Images

Warto co jakiś czas zapukać do działu kadr i zapytać, czy nie wprowadzono jakichś nowych przepisów. Przykładem jest urlop od siły wyższej - brzmi ciekawie prawda? To nie żart, a określenie zawarte w Kodeksie Pracy. Wyjaśniamy, kiedy można skorzystać z przywileju.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Urlop od siły wyższej - powody, dla których możesz wziąć wolne

Jak sama nazwa wskazuje, urlop od siły wyższej to moment, kiedy nie damy rady pojawić się w pracy z przyczyn od siebie niezależnych. Jest to jednak mocno ogólne stwierdzenie, dlatego analizujemy dokładnie zapis zawarty w Kodeksie Pracy.

"Pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika" - brzmi  art. 148 KP § 1 (Dz.U.2023.1465 t.j.).

W tym samym paragrafie zaznaczono, że jest to urlop płatny, a pracownikowi przysługuje połowa wartości wynagrodzenia. W opisie procedur zawarto informację, że urlop od siły wyższej przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Natomiast z tej formy nie skorzystają ci, którzy pracują na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło itp.

Skoro wiemy, że urlop od siły wyższej skupia się głównie na sytuacjach zdrowotnych i nagłych, przeanalizujmy pokrótce przykłady, kiedy można się o niego ubiegać. Biorąc pod uwagę fakt, że są to sytuacje niemożliwe do przewidzenia i niezależne od pracownika, przykładem sytuacji, w których możemy skorzystać z urlopu, są np.:

  • wypadek własny lub kogoś z rodziny,
  • awaria w mieszkaniu wymagająca obecności pracownika,
  • nagła choroba członka rodziny (np. dziecka).

Dodatkowe 2 dni wolnego. Jak złożyć wniosek o urlop od siły wyższej?

W paragrafie 2 Art. 148(1) – Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej czytamy, że o formie wykorzystania należnych 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego decyduje pracownik, składając pierwszy wniosek. Natomiast “Dziennik Gazeta Prawa” zaznacza, że można go złożyć zarówno ustnie jak i pisemnie bez wyprzedzenia, a pracodawca nie może nam odmówić udzielenia wolnego, jeśli wciąż nie wykorzystaliśmy całej 16-godzinnej puli.

Warto zaznaczyć, że tego rodzaju zwolnienie od pracy to dodatkowa forma, a zatem nie wykorzystując “normalnego urlopu” możemy urwać się z pracy w nagłych sytuacjach losowych, w których nasi bliscy potrzebują pomocy i naszej obecności.

Przypominamy, że w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługują także 4 dni urlopu na żądanie. To kolejna forma, którą można wykorzystać w nagłych sytuacjach, ale która nie jest obwarowana żadną określoną przyczyną. Pracownik jednak ma obowiązek zgłosić chęć wzięcia urlopu najpóźniej w dniu, w którym nie pojawi się w pracy.