Pieniądze pójdą tam, gdzie zwykle trudno o lekarza. Nawet 80 proc. dofinansowania

2024-07-24 14:14

NFZ przypomina jednostkom samorządu terytorialnego o możliwości składania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej na przyszły rok. To program adresowany przede wszystkim do najmniejszych ośrodków. Tam, gdzie jest do 5 tys. mieszkańców, dofinansowanie jest największe.

Pieniądze pójdą tam, gdzie zwykle trudno o lekarza. Nawet 80 proc. dofinansowania

i

Autor: GettyImages

Czym są programy polityki zdrowotnej? To wszelkie zaplanowane, szerokie działania z zakresu opieki zdrowotnej, które w ocenie urzędników są skuteczne, bezpieczne i uzasadnione. W programie muszą być zawarte konkretne cele i określony termin ich realizacji.

Przykłady takich realizowanych programów to chociażby poprawa opieki stomatologicznej, zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do krwi czy wsparcia chorych na hemofilię czy przewlekłe schorzenia płuc.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Wnioski przyjmowane będą do pierwszego września

Na złożenie odpowiednich dokumentów zainteresowane samorządy mają czas do końca wakacji. Programy polityki zdrowotnej generalnie dotyczą profilaktyki i leczenia.

W tym konkretnym planie przewidziane jest dofinansowanie udzielania świadczeń zdrowotnych gwarantowanych (zgodnie z obowiązującym wykazem) w kwocie nieprzekraczającej:

  • 80% środków przewidzianych na realizację programu jednostki samorządu o liczbie mieszkańców do 5 tysięcy osób
  • 40% środków przewidzianych na realizację programu tam, gdzie mieszkańców jest więcej.

Daje to unikalną szansę na niepomijanie terenów wiejskich i małych gmin.

Dofinansowanie programu - wymagania formalne

Poza koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku do NFZ konieczne jest wcześniej uzyskanie dla programu:

  • pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji lub oświadczenia o zgodności projektu programu polityki zdrowotnej z rekomendacją Prezesa Agencji,
  • pozytywnej opinii wojewody.

Umówmy się, trudno byłoby uzyskać takie do końca wakacji, gdyby ktoś teraz zamierzał przedstawiać założenia jakiegoś programu. Po części o to chodzi - to pieniądze na projekty dobrze przemyślane, zabezpieczone organizacyjne, odpowiadające na potrzeby lokalnej społeczności.

Z drugiej strony zdarza się, że potrzebne są rozwiązania doraźne, szybkie działania, by zaspokoić potrzeby zdrowotne danej gminy czy innej jednostki terytorialnej.

Współfinansowanie centralne wówczas zapewne też jest możliwe, ale akurat nie z tego programu.

Uwaga! Wnioski o dofinansowanie składa się wciąż w wersji papierowej - osobiście lub pocztą. Szczegółowych informacji udziela NFZ.

Dofinansowanie programów - ochrona przed podwójnym finansowaniem

Świadczenia udzielane przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach dofinansowanych programów polityki zdrowotnej podlegają weryfikacji pod kątem "podwójnego finansowania".

Oznacza to w praktyce, że uzyskanie jakiekolwiek refundowania wydatków w zgłaszanym projekcie a nawet w "zadaniach zbieżnych merytorycznie, realizowanych w ramach innych projektów ze środków publicznych", dyskwalifikuje wniosek.

Nie ma możliwości o takim "podwójnym finansowaniu" ani ze środków krajowych, ani UE, ani "niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)".

Sonda
Wsparcie samorządów w opiece zdrowotnej przez władze centralne jest wystarczające?