Tańszy pobyt w sanatorium? Ceny spadną już od 1 października

2024-08-21 10:55

Pacjent, który otrzymuje skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, wciąż musi pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia. Mamy jednak dla nich dobrą wiadomość. Już od 1 października obowiązywać będą niższe stawki za pobyt w sanatorium.

Tańszy pobyt w sanatorium? Ceny spadną już od 1 października

i

Autor: fot. Getty Images Tańszy pobyt w sanatorium? Ceny spadną już od 1 października

Wyjazd do sanatorium to coś, za czym czeka wiele starszych osób. Mimo jednak, że zostają oni tam skierowani przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wciąż konieczne jest pokrycie kosztów pobytu. We własnym zakresie pacjent będzie musiał zapewnić sobie zakwaterowanie i wyżywienie.

Jakie są jednak wysokości opłat za jeden dzień pobytu? Cóż, zależą one od standardu pokoju. Co więcej, sanatoria nie ustalają ich samodzielnie, a są one ściśle określone przez ministra zdrowia. 

Ile kosztować będzie pobyt w sanatorium? Ceny od 1 października

Od 1 października 2024 roku do 30 kwietnia 2025 roku częściowa odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania za dzień pobytu wynosić będzie:

  • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 32,6 zł 
  • pokój jednoosobowy w studiu 26,1 zł 
  • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 24,9 zł 
  • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 19,5 zł 
  • pokój dwuosobowy w studiu - 16,5 zł 
  • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 14,2 zł
  • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 12,5
  • pokój wieloosobowy w studiu - 11,9 zł
  • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 10,6 zł

Turnusy trwają zazwyczaj 21 albo 28 dni. Opłata za pobyt w sanatorium stanowi iloczyn liczby dni pobytu określonych w skierowaniu i odpłatności za jeden dzień.

Ciechocińskie tężnie

Za co NFZ jeszcze nie ponosi kosztów? Kilka najważniejszych punktów

Warto również pamiętać, że NFZ nie ponosi kosztów przejazdu na i z leczenia uzdrowiskowego. Oprócz tego nie ponoszą również kosztów, dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, na przykład klimatycznych, kosztów pobytu opiekuna pacjenta czy kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Kto może bezpłatnie wyjechać do sanatorium? Te grupy pojadą za darmo

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość skorzystania z całkowicie domowego sanatorium oraz bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Niezbędne będzie jednak uzyskanie skierowania od lekarza, które będzie potwierdzone przez NFZ. Te grupy nie ponoszą kosztów wyżywienia i zakwaterowania w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych:

  • dzieci i młodzież do 18. roku życia, a jeśli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat;
  • dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności – bez ograniczenia wieku;

Komu jeszcze należy się bezpłaty urlop? Pracownicy związanie z produkcją wyrobów azbestowych, zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Dawcy Przeszczepu, kombatanci, weterani inwalidzi wojenni, pracownicy wojskowi poszkodowani podczas pracy i osoby wymagające stałej lub długotrwałej opieki.

Uzdrowisko na wyspie Uznam - Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin