Drugi rządowy projekt, przewidujący obniżkę składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców od 2026 r., posłowie skierowali do podkomisji nadzwyczajnej.
Posłanka partii Razem wnioskowała o odrzucenie wniosku. Komisja przyjęła poprawki
Rozpatrywanie projektów zaczęło się od wniosku posłanki partii Razem Marceliny Zawiszy o odrzucenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Argumentując wniosek posłanka odniosła się do stanowiska Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który zwrócił uwagę, że projekt nie był konsultowany społecznie, co pozbawiło OPZZ ustawowego prawa wyrażenia opinii na temat procedowanych przepisów.
Tyle państwo mówili o tym, że zasady demokracji są ważne. Ale nie są, gdy musicie szybciutko przeprocedować jakiś druk
- powiedziała Zawisza.
Adam Zandberg (Razem) popierając wniosek stwierdził, że rząd nie jest w stanie oszacować kosztów reformy dla budżetu NFZ, a projekt, który ma wejść w życie 1 stycznia "przepychany jest kolanem bez dialogu społecznego".
To jest robienie tego po pisowsku
- stwierdził poseł. Wniosek Zawiszy posłowie odrzucili.
Komisja zgodziła się na przyjęcie poprawek redakcyjnych wniesionych przez biuro legislacyjne oraz poprawki Krystyny Skowrońskiej (KO). Posłanka zaproponowała, by odliczenie składki od środków trwałych było dla podmiotów płacących podatki według skali podatkowej i odprowadzających podatek liniowy fakultatywne.
Głosowania odbędzie się dziś. Za przyjęciem ustawy była większość posłów
Za przyjęciem projektu ustawy wraz z uchwalonymi wcześniej poprawkami zagłosowało 26 posłów, 2 przeciw, 14 wstrzymało się od głosu.
Drugi rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw jest szerszy.
Zakłada obniżkę składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców od 2026 r. Merytoryczne prace nad nim dopiero się rozpoczną. Na razie komisja zgodziła się na utworzenie dziewięcioosobowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenie projektu. Będzie w niej trzech przedstawicieli KO, trzech - PiS oraz po jednym przedstawicielu TD-Polski 2050, TD-PSL i Lewicy.
Adrian Zandberg wnioskował o odrzucenie projektu, uzasadniając, że jest "skrajnie niesprawiedliwy", prowadzący do "wypychania" pracowników z etatów na działalność gospodarczą. Wniosek posła nie został przyjęty.
Na środę zaplanowano w Sejmie głosowanie nad projektem ustawy ze zmianami w składce na 2025 r.