Składka zdrowotna bez absurdów? Wielu płatników odetchnie z ulgą

2024-10-25 13:44

Jak przyznają rządzący, sposób naliczania składki zdrowotnej wymaga gruntownej zmiany. Na razie jednak zapowiedzieli kosmetyczną poprawkę, która ucieszy przede wszystkim przedsiębiorców. Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna bez absurdów? Wielu płatników odetchnie z ulgą

i

Autor: GettyImages

O planowanych zmianach poinformował w serwisie X Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Przyznał zarazem, że to, co znalazło się w projekcie ustawy, to z pewnością mniej niż oczekiwali przedsiębiorcy. 

Tak, to dalece mniej, niż zadeklarowane i potrzebne zmiany w składce zdrowotnej. Jak posprzątać po Polskim (nie)Ładzie i wesprzeć przedsiębiorców nadal rozmawiamy w gronie ministrów. Rozwiązanie tego nie jest łatwe, ale musimy je znaleźć

- napisał minister Berek.

M. GRAMATYKA: NIE ODPUŚCIMY SKŁADKI ZDROWOTNEJ

Zmiana dot. podstawy naliczania składki - o co dokładnie chodzi

W ubiegłym tygodniu resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy, a 24 października zaakceptował go Stały Komitet Rady Ministrów i dokument wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

"Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców" - co to tak dokładnie znaczy?

Aktualnie, chociaż brzmi to absurdalnie, przedsiębiorca ma obowiązek opłacenia składki w przypadku sprzedaży auta firmowego, maszyn, urządzeń itd.

Czyli firma, która ma problemy finansowe, przechodzi przebranżowienie itd., a próbuje ratować swoją sytuację finansową, choćby żeby ochronić miejsca pracy, od ewentualnych dochodów wynikających z przeprowadzonej operacji, poza wszelkimi innymi opłatami i podatkami, ma obowiązek zapłacić składkę zdrowotną.

Zgrzyt w koalicji - ta zmiana to za mało

Temat składki zdrowotnej wraca jak bumerang. Trudno zauważyć na jakimkolwiek polu konsensus. Trwa spór o wysokość, sposób naliczania, a w kasie ciągle pusto i trudno o konkrety w tym temacie.

Od początku października oficjalnie wiadomo, że w koalicji wrze w sprawie składki zdrowotnej. Polska 2050 Szymona Hołowni zapowiedziała własny projekt, nie zgadzając się z tym PO.

"Dziś do wykazu prac rządu wpisano projekt PO, ograniczający reformę składki zdrowotnej tylko do usunięcia składki od sprzedaży środków trwałych. Ministrowie reprezentujący Polskę 2050 sprzeciwili się tej decyzji, ponieważ projekt Platformy nie realizuje obietnicy sprawiedliwej składki złożonej wyborcom. Dlatego w Sejmie przedstawimy nasz projekt, który wywiązuje się ze zobowiązań wobec Polaków" - oświadczyła 8 października Polska 2050 na portalu X.

Co jeszcze mają dostać wyborcy, żeby było "sprawiedliwie"? Czekamy na projekt.

Może chodzi o wysokość składki?

Trudno zapowiadać przedsiębiorcom, czego jeszcze mogą spodziewać się w kwestii składki zdrowotnej, bo za dużo tu niewiadomych.

Pobór składki od środków stałych ma zostać zniesiony od przyszłego roku. Co poza tym? Wiosną tego roku ministra zdrowia Izabela Leszczyna razem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim przedstawili szerszą propozycję reformy składki zdrowotnej. Zakładała ona nie tylko zniesienie naliczania składki od zbywalnych środków trwałych, ale też zmiany w poziomie składki płaconej przez przedsiębiorców.

Zapowiadano, że ewentualne straty budżetowe z tytułu obniżonej składki zdrowotnej zostaną wyrównane i zostaną zabezpieczone wpływy do NFZ.

Ochrona zdrowia jest finansowana w zdecydowanej większości z wpływów ze składki zdrowotnej. W projekcie planu NFZ na 2025 r. założono, że wpływy ze składek wyniosą ponad 173,1 mld zł, co stanowi 87,5 proc. ogólnej sumy przychodów.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">Przychody z tyt. zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował dziś, po długiej dyskusji, Stały Komitet RM i wkrótce projekt trafi na posiedzenie rządu.<br><br>Tak, to dalece mniej, niż zadeklarowane…</p>&mdash; Maciej Berek (@MaciejBerek) <a href="https://twitter.com/MaciejBerek/status/1849426633553297554?ref_src=twsrc%5Etfw">October 24, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>