Karta DiLO znika, ale niezupełnie. Jakie zmiany czekają pacjentów onkologicznych?

Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego - DiLO - znika. Na szczęście dotyczy to tylko papierowej wersji. Jakie zmiany czekają pacjentów? Kiedy zmiany wejdą w życie? Wyjaśniamy.

Karta DiLO znika, ale niezupełnie. Jakie zmiany czekają pacjentów onkologicznych?

i

Autor: GettyImages Karta DiLO znika, ale niezupełnie. Jakie zmiany czekają pacjentów onkologicznych?

Karta e-DiLO zamiast papierowej wersji DiLO

Tylko do końca roku 2025 karta DiLO będzie funkcjonować zgodnie z dotychczasowymi zasadami w wersji papierowej. Począwszy od stycznia 2025, karty papierowe nie będą już wystawiane, ale nadal będą funkcjonować. Okres do 31 grudnia 2025 r. będzie więc okresem przejściowym, w którym funkcjonować będą karty zarówno papierowe, jak i elektroniczne. Z kolei od 1 stycznia 2026 r. karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO) będzie wystawiana już tylko w wersji elektronicznej.

CZYTAJ TEŻ: Zielona Karta DiLO. Co daje pacjentom onkologicznym?

Powstaje Krajowa Sieć Onkologiczna - KSO

To wszystko zmiany związane także z powstawaniem Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Termin ustalono obecnie na kwiecień 2025 roku, chociaż wcześniej były plany szybszego uruchomienia, ale nie udało się sfinalizować tych założeń.

Karty, które nie zostaną zamknięte przed 1 stycznia 2026, a zostały wydane wcześniej jako papierowe, będą nadal działać. Co ważne, zmieni się też zasada wystawiania omawianych kart, ponieważ obecnie nie każdy pacjent onkologiczny ma taką kartę wystawianą. To ma się zmienić – kartę ma otrzymywać każda osoba, u której zajdzie podejrzenie choroby nowotworowej.

Czerniak oka to rzadki nowotwór. Pogorszenie ostrości widzenia to jeden z pierwszych objawów

Kto może wystawić kartę e-DiLO? 

Zmiany dotyczące karty DiLO to część proponowanych zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z proponowanymi zmianami, wdrożone będą przepisy, które umożliwią wystawianie i obsługę kart elektronicznych e-DiLO w ramach KSO.

W jaki sposób będą wystawiane karty e-DiLO? Lekarz POZ będzie mógł wystawić taką kartę, podobnie jak lekarze, którzy udzielają świadczeń w AOS, w szpitalach lub w ramach programów zdrowotnych. Karta może być wystawiana jednak wyłącznie w placówkach mających umowy z NFZ.

Nowa ustawa precyzuje też kwestię dostępu do danych osobowych i danych medycznych przetwarzanych w systemie teleinformatycznym.

Co to jest karta DiLO i jak działa? 

Karta DiLO to element pakietu onkologicznego, który obowiązuje już od 2015 r. Powstała z myślą o pacjentach z podejrzeniem chorób nowotworowych, żeby ich oczekiwanie na diagnostykę i leczenie było możliwie skrócone oraz sprawne.

CZYTAJ TEŻ: Jak działa pakiet onkologiczny? Skorzystaj jeśli lekarz podejrzewa raka

Zgodnie z założeniami karty DiLO, pacjent nie potrzebuje skierowania do onkologa, a pierwsza wizyta powinna nastąpić do 14 dni od dnia wystawienia karty. Następnie poradnie specjalistyczne mają 28 dni na diagnostykę wstępną, która ma za zadanie potwierdzić podejrzenie nowotworu albo je wykluczyć.

W zależności od wyników badań, pacjent może być skierowany na diagnostykę pogłębioną, która pozwala określić szczegóły schorzenia. Diagnostyka pogłębiona z kolei powinna trwać do 21 dni. Oznacza to, że cały proces diagnostyczny powinien trwać nie dłużej niż 7 tygodni.

QUIZ Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie

Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie

Pytanie 1 z 15
Czy odwiedzasz dentystę co pół roku?

Diagnostyka powinna być sfinalizowana wdrożeniem leczenia, którego przebieg ustala wielodyscyplinarne konsylium. Rozpoczęcie terapii po zebraniu konsylium powinno zacząć się nie później niż 2 tygodnie po zgłoszeniu pacjenta do szpitala.

Karta DiLO ma za zadanie ułatwiać koordynację leczenia, a wersja elektroniczna e-DiLO to kolejny krok w kierunku ułatwienia i usprawnienia przepływu informacji odnośnie podejmowanej diagnostyki i leczenia onkologicznego pacjenta.