Jak działa pakiet onkologiczny? Skorzystaj jeśli lekarz podejrzewa raka

2024-07-22 12:48

W chorobach nowotworowych liczy się czas. Jak wiemy, wczesne wykrycie raka zwiększa szansę na całkowite wyleczenie i poprawia rokowania pacjenta. Dlatego, jeżeli w trakcie diagnostyki lekarz będzie podejrzewał zmiany nowotworowe, mamy prawo skorzystać z pakietu onkologicznego.

Jak działa pakiet onkologiczny? Skorzystaj jeśli lekarz podejrzewa raka

i

Autor: Fot. Getty Images

Jeśli w gabinecie słyszymy, że istnieje podejrzenie nowotworu, to mamy możliwość wykorzystania pakietu onkologicznego. Tego typu rozwiązanie pozwala uniknąć wielomiesięcznego oczekiwania na dostęp do poszerzonej diagnostyki, ponieważ pacjent zyskuje wyjątkowe uprawnienia. Poniżej wyjaśniamy szczegóły.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Co to pakiet onkologiczny i jak z niego skorzystać?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 czerwca 2017 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego opisuje szczegóły pakietu onkologicznego. Z przepisów wynika, że tego typu rozwiązanie można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz korzystania z poradni specjalistycznych.

Otóż jeżeli lekarz rodzinny uzna, że istnieje podejrzenie wystąpienia nowotworu i konieczna jest pogłębiona diagnostyka w tym skierowanie chorego do poradni specjalistycznej, wydaje specjalną kartę. Mowa o tzw. karcie DiLO, to skrót od słów diagnostyka i leczenie onkologiczne.

Warto zaznaczyć, że kartę DiLO może wystawić również lekarz innej specjalizacji (nie lekarz POZ), ale wyłącznie jeśli w grę wchodzi nowotwór złośliwy. Wspomniana karta zastępuje skierowanie do specjalisty, czy na badania i dokumentuje cały przebieg diagnostyki i leczenia.

Kiedy chory po otrzymaniu karty uda się do wskazanego specjalisty, to ten w ramach wykonanych badań i konsultacji wyklucza lub potwierdza nowotwór. Jeśli pacjent ma raka, to zadaniem specjalisty jest skierować go na badania, które dokładnie określą tym, poziom zaawansowania i lokalizację zmiany.

Pakiet onkologiczny - ile czeka się na diagnozę?

Należy podkreślić, że nie każda poradnia realizuje pakiet onkologiczny. Dlatego, zanim wybierzemy się pod konkretny adres, warto zadzwonić i dopytać, lub sprawdzić, czy punkt jest oznaczony z tablicą zawierającą zielone logo z hasłem “Szybka Terapia Onkologiczna”. 

Wykaz placówek można znaleźć także na stronie konkretnego oddziału NFZ przypisanego do danego województwa.

Natomiast jeśli chodzi o terminy, czyli o czas oczekiwania na informację, czy mamy raka, czy nie oraz na wyniki pogłębionej diagnostyki to zasadniczo pacjent musi czekać:

  • 28 dni - tyle czasu ma poradnia specjalistyczna na diagnostykę wstępną, która służy potwierdzeniu lub wykluczeniu nowotworu;
  • 21 dni - tyle czasu powinna zająć tzw. diagnostyka pogłębiona, dzięki której ustala się typ, stopień zaawansowania i lokalizację nowotworu.

CZYTAJ TEŻ: Pieniądze, ulgi i przywileje. Ta grupa chorych ma prawo do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności

Co obejmuje pakiet onkologiczny? Leczenie szpitalne

Wiemy już, że pakiet onkologiczny pozwala przyspieszyć diagnostykę, a zatem szybciej dowiadujemy się, czy mamy raka a jeśli tak to, jakie jest jego stadium zaawansowania, rodzaj i miejsce. To jednak nie koniec. W ramach tego rozwiązania pacjent ma prawo do szybkiej terapii onkologicznej.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza jednak, że chorzy na raka mogą być leczone nie tylko w specjalistycznych szpitalach lub oddziałach onkologicznych. Wykaz placówek realizujących świadczenie znajduje się na stronie internetowej poszczególnych oddziałów NFZ.

Warto podkreślić, że chorzy na nowotwory wymagają grona różnorodnych specjalistów. Dlatego każdy przypadek analizowany jest przez specjalne konsylium. W jego skład wchodzi onkolog, chirurg, radiolog i radioterapeuta. Do tego grona może dołączyć również psycholog, pielęgniarka lub inny pracownik medyczny. 

Konsyliom ma obowiązek wyznaczyć koordynatora, który od początku do końca leczenia będzie miał kontakt z pacjentem i dbał o kwestie organizacyjne czy administracyjne. Przypominamy, że wspomniane konsylium musi zgromadzić się najpóźniej dwa tygodnie od dnia pojawienia się pacjenta w szpitalu.

Pacjent w trybie nagłym a pakiet onkologiczny

Warto zaznaczyć, że jeżeli do szpitala trafi pacjent w trybie nagłym, to może on zostać objęty opieką gwarantowaną wynikającą z pakietu onkologicznego. Po otrzymaniu diagnozy, przed operacją lub tuż po niej taka osoba może zostać skierowana na konsylium. 

Tego typu działanie ma na celu ustalenie dalszych etapów leczenia zgodnie z planem i harmonogramem ustalonym przez grono specjalistów. Zarówno w przypadku trybu nagłego jak i standardowego, po zakończeniu leczenia w szpitalu, koordynator przekazuje dokumentację i określone zalecenie specjaliście, który przejmie dalsze etapy terapii.

Jeżeli ten lekarz uzna, że zdrowie pacjenta jest pod kontrolą, kieruje go wraz z rekomendacjami dotyczącymi opieki długofalowej do lekarza rodzinnego, czyli POZ i tak zamyka się cały proces diagnostyki i leczenia w rakach pakietu onkologicznego.