Chorujesz na raka? Skorzystaj z prawa do dodatkowych pieniędzy i przywilejów

2024-07-25 8:04

Nowotwór to choroba przewlekła. A ta grupa chorych może liczyć na dodatek do wynagrodzenia, ulgi, czy przywileje. Warto pamiętać, że niepełnosprawność to nie jest wyłącznie stan, w którym już na pierwszy rzut oka można dostrzec określone dysfunkcje fizyczne lub umysłowe. Różne choroby mogą ograniczać sprawność, dlatego warto zawalczyć o należną pomoc.

Chorujesz na raka? Skorzystaj z prawa do dodatkowych pieniędzy i przywilejów

i

Autor: Fot. Getty Images

Orzeczenie o niepełnosprawności łączy się z prawem do korzystania z różnego rodzaju ulg. Niemniej sięganie po należną zgodnie z prawem pomoc kojarzy się głównie z osobami na wózku inwalidzkim lub tymi, którzy wymagają opieki innych osób w znacznym zakresie. Dlatego podkreślamy, że osoby chore na nowotwory to kolejna grupa ludzi uprawnionych do różnych świadczeń. Jak otrzymać pomoc? Odpowiadamy.

Marcelina Zawisza o liście schorzeń kwalifikujących do wydania jednorazowego orzeczenia o niepełnosprawności

Orzeczenie o niepełnosprawności a rak

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego choroby nowotworowe mogą stanowić powód pozyskania orzeczenia o niepełnosprawności, należy w pierwszej kolejności pochylić się nad ustawową definicją tego stanu. 

Otóż zgodnie z ustawą z dnia z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, za niepełnosprawność uznaje się trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

A zatem stereotypowe myślenie o tym, że niepełnosprawność jest wyłącznie widoczną dysfunkcją, a co więcej musi trwać zawsze, sprawia, że wielu z nas nie wie, że w obliczu choroby przewlekłej, jaką niewątpliwie jest nowotwór, może skorzystać z różnych przywilejów.

Orzeczenie o niepełnosprawności w pierwszej instancji wydają powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania. W drugiej instancji wszelkie procedury odbywają się wojewódzkich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawą do uznania osoby, która ukończyła 16 lat, jest wystąpienie trzech poniższych warunków jednocześnie: 

  • chory ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
  • przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
  • wymaga zapewnienia jej całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.

CZYTAJ TEŻ: Rewolucyjne zmiany w orzekaniu niepełnosprawności. Koniec z wolną amerykanką. "Jeszcze w tej kadencji"

Jakie ulgi dla chorych na raka? Pieniądze i przywileje

W zależności od stanu pacjenta ze związanej z nim opinii komisji lekarskiej chory może uzyskać jeden ze stopni poziomu niepełnosprawności. Zgodnie z ustawą gradacja wygląda następująco:

  • stopień znaczny,
  • stopień umiarkowany,
  • stopień lekki.

Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się na czas nieokreślony lub stały.  Natomiast jak wskazuje Monika Szawłowska, pracownik socjalny z Poradni Psychoonkologii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, osoby chore na raka, uzyskujące status osoby niepełnosprawnej mogą liczyć między innymi na taką pomoc i ulgi jak:

  • ulga rehabilitacyjna (odliczenie od podatku zakupu leków, wyrobów medycznych, wydatków na rehabilitację, kosztów użytkowania samochodu, koszty turnusu rehabilitacyjnego),
  • dofinansowanie do wynagrodzenia,
  • obniżenie składek na rzecz PFRON,
  • odliczenie od podatku kosztów wyjazdu dzieci (ferie, kolonie),
  • skrócony czas pracy,
  • dodatkowa przerwa,
  • dodatkowe 10 dni urlopu,
  • dostosowanie stanowiska pracy do nowych potrzeb. 

CZYTAJ TEŻ: Pradawne wirusy odpowiedzialne za współczesne nowotwory? Zaskakujące wyniki badań

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Kluczową informacją jest fakt, że orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się na wniosek osoby zainteresowanej. A zatem starając się o pomoc w czasie choroby nowotworowej, należy:

  • pobrać wniosek w siedzibie lub ze strony internetowej  właściwego miejscowo powiatowego zespołu zajmującego się orzekaniem;
  • wypełnić wniosek i dostarczyć wraz z załącznikami do powiatowego lub miejskiego zespołu do spraw orzekania.

Do wniosku należy dołączyć:

  • dokumentację medyczną (karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentację medyczną z przebiegu leczenia ambulatoryjnego, wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne itp.);
  • zaświadczenie lekarskie – zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się dziecko - zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek (dotyczy osób ubiegających się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności);
  • zaświadczenie lekarskie – zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana - zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek (dotyczy osób ubiegających się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności);
  • inne dokumenty mające wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. 

Następnie pacjent jest wyzwany na komisję lekarską, podczas której skład orzekający wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie orzeczenia o niepełnosprawności.

Ważną kwestią jest fakt, iż o terminie rozpatrzenia wniosku chory lub jego opiekun ustawowy otrzymują informację nie później niż na 7 dni przed planowanym posiedzeniem składu orzekającego. Natomiast jeżeli osoba zainteresowana (lub opiekun) nie stawią się w wyznaczonym terminie, sprawa nie zostanie rozpatrzona. 

Jeżeli jednak okoliczność niestawienia się jest usprawiedliwiona ważnymi przyczynami lub zdarzeniami losowymi (nagła choroba, wypadek itp.), przewodniczący zespołu na wniosek osoby zainteresowanej wyznacza nowy termin rozpatrzenia sprawy.

Wszelkie szczegółowe informacje w zakresie orzekania o stopniu niepełnosprawności, pomocy społecznej, turnusach rehabilitacyjnych i szereg innych treści znajdziesz na oficjalnym portalu empatia.mpips.gov.pl.