Będzie łatwiej o orzecznie o niepełnosprawności? Kolejni lekarze zyskają uprawnienia

2025-07-11 9:44

Lekarze w trakcie specjalizacji i z minimum pięcioletnim stażem wykonywania zawodu lekarza będą mogli wchodzić w skład zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności – zakłada projekt rozporządzenia deregulacyjnego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

osoba z niepełnosprawnością, niepełnosprawny

i

Autor: Pixaby/ Creative Commons Zmuszali osoby z niepełnosprawnościami do żebractwa pod marketami. Teraz surowo za to zapłacą

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji publicznych deregulacyjny projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt przewiduje dopuszczenie do orzekania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lekarzy w trakcie specjalizacji oraz mających co najmniej pięcioletni staż wykonywania zawodu. Resort wyjaśnił w ocenie skutków regulacji, że jest to odpowiedź na sytuację związaną z ograniczoną liczbą lekarzy w kraju, w tym braki kadrowe zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności związane z zatrudnianiem lekarzy.

„Rozszerzenie katalogu lekarzy uprawnionych do orzekania w zespołach orzeczniczych niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia częstotliwości posiedzeń składów orzekających, a tym samym do skrócenia oczekiwania osób zainteresowanych i dzieci na wyznaczony termin posiedzenia składu orzeczniczego”

– wskazało MRPiPS.

Poradnik Zdrowie: Żyję z urazem kręgosłupa

Który lekarz może orzekać o niepełnosprawności?

Projekt rozporządzenia rozszerza grupę osób kwalifikujących się do objęcia funkcji przewodniczącego składu orzekającego o lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne (w określonej dziedzinie medycyny i ukończony 2. moduł podstawowy właściwy dla danego szkolenia specjalizacyjnego lub trzeci rok tego szkolenia w przypadku specjalizacji, dla których przewidziany został moduł jednolity szkolenia, w szczególności w następujących dziedzinach medycyny: chorobach wewnętrznych, pediatrii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurologii, psychiatrii, okulistyce i otolaryngologii).

Dokument wprowadza też możliwość wyznaczenia na przewodniczącego składu – lekarza wykonującego zawód przez co najmniej pięć lat – z wyłączeniem okresów: wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego, wykonywania zawodu na podstawie warunkowego prawa wykonywania zawodu, wykonywania zawodu na podstawie prawa wykonywania zawodu w określonym zakresie czynności zawodowych, okresu i miejsca zatrudnienia w podmiocie leczniczym. (PAP)

Poradnik Zdrowie Google News