Wsparcie finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje także zakup okularów. Prawie każdy może skorzystać z dofinansowania. Obowiązuje wyłącznie jeden warunek, który pacjent musi spełnić, by koszt był niższy niż cena wyjściowa oferowana w salonie optycznym.
Okulary na NFZ - kto może skorzystać z dofinansowania?
Zakup okularów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwy, warto jednak zaznaczyć, że NFZ nie pokrywa całości kosztu a jedynie jego część. Dodatkowo należy podkreślić, iż dopłata obejmuje soczewkę okularową, czyli szkła, które pomagają nam lepiej widzieć otaczającą rzeczywistość, a nie oprawki.
Pojawiały się głosy, że z dofinansowania, do okularów mogą skorzystać osoby w trudnej sytuacji finansowej lub posiadający orzeczenie o niepełnosprawności. Postanowiłam skontaktować się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia i ustalić, czy takie zasady naprawdę obowiązują.
- Jeśli chodzi o dofinansowanie zlecenia na wyroby medyczne, to nie jest to uwarunkowane trudną sytuacją materialną. Pacjent musi po prostu spełniać wskazania medyczne do wypisania takiego zlecenia i wówczas ta soczewka okularowa może być dofinansowana - wyjaśnia konsultantka Narodowego Funduszu Zdrowia.
Konsultantka wyjaśniła także, że wskazaniem do uzyskania refundacji są wady wzroku wymagające korekcji, które wymagają użycia soczewek do bliży lub do dali. W sytuacji, gdy pacjent musi zakupić soczewki poniżej 6 dioptrii, NFZ może dofinansować szkło korekcyjne kwotą 25 złotych. Na podobne dofinansowanie mogą liczyć osoby, które potrzebują okularów do dali, również 25 złotych jeśli wada wzroku nie przekracza 6 dioptrii na minusie.
Natomiast w sytuacji kiedy pacjent zmaga się z dotkliwą wadą przekraczającą 6,25 dioptrii, Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca 100 złotych do kosztu każdego z dwóch szkieł okularowych. Pacjent dopłaca zaledwie 30% kosztu soczewki okularowej. Konsultanta podkreśliła, że jeśli chodzi o kryteria dofinansowania okularów na NFZ, to nie ma absolutnie mowy o kryterium dochodowym.
Jak otrzymać okulary na NFZ? Gdzie kupić okulary na NFZ?
Skoro wiemy już, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa kosztu oprawek a jedynie soczewek okularowych, mówiąc wprost szkieł, które się w nich znajdują, to warto wskazać, co należy zrobić, by nie płacić za wszystko.
Po pierwsze skierowanie na zakup wyrobów medycznych musi wypisać okulista. Dlatego wystarczy skorzystać z gabinetu, który działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a nie prywatnie. Lekarz oceni stan naszego wzroku, a jeśli zajdzie taka konieczność wystawi skierowanie za zakup okularów.
Z tym dokumentem należy pojawić się u optyka, a on sprzedając nam okulary, jest zobowiązany naliczyć wskazaną powyżej zniżkę. Zatem bez względu na wysokość naszych dochodów możemy liczyć na dofinansowanie okularów przez NFZ jeśli posiadamy ubezpieczenie zdrowotne.
Konsultantka odniosła się także do kwestii dodatkowej pomocy materialnej przy zakupie okularów, jak twierdzi, osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą zgłosić się do lokalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), a niepełnosprawni do określonych instytucji, które je wspierają (np. PFRON) i dowiedzieć się, czy istnieje szansa na dodatkowe wsparcie w tym zakresie, choćby opłata za oprawki. Natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje wyłącznie szkła i robi to bez względu na poziom zarobków.
Powyższe zasady wynikają z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. 2023 poz. 2461).