NFZ niezmiennie apeluje, by o kartę EKUZ dla siebie i bliskich zadbać odpowiednio wcześniej, nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo zawsze mogą nas nieprzyjemnie zaskoczyć sytuacje losowe czy po prostu kolejki innych zapominalskich.
Życie jest jednak tylko życiem i jeśli nie skorzystasz z dobrych rad, możesz nawet w ostatniej chwili znaleźć jeszcze skuteczne rozwiązanie. Niewiele osób wie, że można ubiegać się o certyfikat tymczasowy, który także umożliwia bezpłatne lub częściowo odpłatne leczenie za granicą (dotyczy tych świadczeń, które w danym kraju są bezpłatne lub częściowo płatne - na zasadach analogicznych jak dla innych obywateli).
Po co EKUZ na wakacjach?
Karta EKUZ to dokument potwierdzający, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Obowiązuje:
- w krajach Unii Europejskiej
- w Islandii
- w Liechtensteinie
- w Norwegii
- w Szwajcarii
- w Wielkiej Brytanii
- na terytoriach zamorskich, francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska
- na terytoriach zamorskich, portugalskich: Azory i Madera
- na terytoriach zamorskich, hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
Uwaga, EKUZ nie obowiązuje na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i w Watykanie.
Ile się czeka na EKUZ?
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.
EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości.
EKUZ dostajesz od ręki w przypadku składania wniosku osobiście (w oddziałach NFZ, ale też na lotnisku Chopina). W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni.
Jeśli składasz wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta lub moje IKP, otrzymasz informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i przyczynie jego odrzucenia.
Jakie świadczenia przysługują na EKUZ?
Z EKUZ wszystkie świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia otrzymasz bezpłatnie, o ile należą się one nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w danym państwie, ale karta nie uprawnia do refundacji leczenia planowanego.
Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to polski pacjent też za nią zapłaci z własnej kieszeni. Np. we Francji trzeba pokryć zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.
Co, jeśli zachorujesz za granicą, a nie masz EKUZ?
Nawet jeśli w Polsce masz prawo do świadczeń bezpłatnych, za granicą bez EKUZ placówka medyczna ma prawo wystawić rachunek za leczenie, według stawek obowiązujących prywatnych pacjentów.
Możesz jednak jeszcze złożyć wniosek o Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. To dokument, który uprawnia do takich samych świadczeń jak EKUZ. Wydawany jest, gdy osoba uprawniona nie wyrobiła karty lub ją zgubiła.
Certyfikat jest papierowy, więc NFZ może go przesłać na wskazany we wniosku adres e-mail lub faks placówki zdrowotnej.
Jak uzyskać tymczasowy certyfikat?
Wystarczy pobrać, wypełnić i podpisać odpowiedni wniosek dostępny na stronach NFZ, by uzyskać certyfikat.
Trzeba wskazać daty, w jakich świadczenie zostało udzielone, lub datę początkową, jeśli leczenie nadal trwa.
Trzeba poinformować NFZ, jak ma być odesłany dokument. Certyfikat wydamy na czas udzielania świadczenia – a więc ograniczony.jeśli pacjent nie ma możliwości pobrania wniosku ze strony funduszu, może napisać odręczne pismo.
Certyfikat jest wydawany standardowo w ciągu 3 dni roboczych.
Dlaczego zdarza się, że karty EKUZ lub certyfikaty nie są honorowane w innych krajach, zwłaszcza w Niemczech?
Jeśli lekarz nie uzna świadczenia, którego ci udzielono, za niezbędne z medycznego punktu widzenia, trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni.
Dotyczy to także świadczeń planowanych (czyli możliwych do realizacji po powrocie do kraju), a także po prostu niefinansowanych z budżetu danego państwa.
Pamiętaj, że karta EKUZ jest wydawana na czas określony (np. dla osób pracujących na 3 lata), nieraz tylko na parę miesięcy. Czas szybko ucieka, więc przed urlopem upewnij się, że posiadany dokument nadal jest ważny.