Co zrobić, jeśli zachorujesz na zagranicznych wakacjach? NFZ przypomina, co ze sobą zabrać

2024-06-03 12:51

Przed nami sezon wakacyjny, a wraz z nim trudności, jakich możemy doświadczyć, chorując poza krajem zamieszkania. Żeby ułatwić sobie i bliskim sytuację, warto wcześniej się zabezpieczyć. NFZ podpowiada, co i jak możemy zrobić.

Co zrobić, jeśli zachorujesz na zagranicznych wakacjach? NFZ przypomina, co ze sobą zabrać

i

Autor: GettyImages Co zrobić, jeśli zachorujesz na zagranicznych wakacjach? NFZ przypomina, co ze sobą zabrać

NFZ przypomina, co trzeba zrobić przed wakacjami

NFZ przypomina: jadąc na wakacje, nie zapomnijmy o karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest honorowana nie tylko w krajach UE, ale i EFTA. Karta EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej bez opłat ze strony pacjenta, w raz nagłych zdarzeń, poza granicami kraju.

CZYTAJ TEŻ: Urlop i LECZENIE ZA GRANICĄ

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest kilka sposobów

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest na podstawie wniosku, który należy złożyć w delegaturze NFZ. Jeśli nie mamy czasu albo chęci, aby osobiście stawiać się w delegaturze NFZ, można skorzystać z możliwości, jakie dają serwisy IKP oraz ePUAP. Tą drogą uzyskamy kartę EKUZ, nie wychodząc z domu. Po złożeniu wniosku, na kartę czeka się zwykle 5-10 dni.

Co istotne, karta EKUZ uprawnia do korzystania w przypadku zdarzeń nagłych w czasie wyjazdu do krajów całej Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Ze wspomnianej karty mogą korzystać osoby, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi – czytamy na stronach Ministerstwa Zdrowia i polskiego NFZ.

Gdzie jest honorowana karta EKUZ? 

Jakie kraje, poza Unią Europejską, honorują kartę EKUZ? Dzięki niej możemy uzyskać opiekę medyczną również w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Karta obowiązuje też na wyspach jak Madera i Azory, należące do Portugalii czy Baleary i Kanary, administracyjnie należące Hiszpanii. Z kartą EKUZ możemy leczyć się też na terytoriach francuskich jak Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana.

Co istotne, lokalne przepisy prawa mogą dopuszczać opłaty za świadczenia, które w Polsce są refundowane. Dlatego należy przed wyjazdem zapoznać się z przepisami kraju, do którego zmierzamy, żeby w razie potrzeby dysponować odpowiednimi funduszami.

Jakie leczenie gwarantuje karta EKUZ 

Leczenie z kartą EKUZ dotyczy leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa
  • na zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju.

Oznacza to, że jeśli czeka cię planowy zabieg albo liczysz na świadczenie, które nie jest niezbędne z punktu widzenia medycyny, wówczas niezależnie od karty EKUZ, takowych świadczeń poza Polską nie uzyskasz.

CZYTAJ TEŻ: Turystyka medyczna: ile kosztuje leczenie za granicą

Karta EKUZ ważna jest w większości przypadków przez 3 lata, natomiast w przypadku osób na emeryturze, ważna jest przez nawet 20 lat. Dla niektórych osób jak np. dla osób pobierających świadczenie rentowe, dla studentów, dla nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży lub porodu czy dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, czas ważności karty wynosi od 2 do 18 miesięcy. Szczegółówe informacje znajdują się na stronach NFZ i Ministerstwa Zdrowia. 

Co zrobić w razie choroby za granicą bez karty EKUZ

Nie masz karty EKUZ? W takiej sytuacji na wyjeździe opłacisz karty leczenia. Jeśli przedstawisz w Polsce odpowiedni wniosek, wraz z rachunkami za leczenie, receptami i dokumentami potwierdzającymi przebyte leczenie, możesz uzyskać zwrot poniesionych kosztów.